Čtvrtek 28. března 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Harrachovského Mamuta 2016 pokořil Lukáš Novák, závodu se účastnilo více než 70 hasičů

Přes 70 nejdrsnějších hasičů z celé České republiky se dnes v Harrachově postavilo na start Harrachovského Mamuta 2016, třetího závodu Českého poháru v disciplínách T. F. A. Závody měly i mezinárodní účast v hasičích ze Straže požarnej z Polské republiky.

Závod se konal v prostředí skokanských můstků, ve kterém se hasiči museli poprat se silovými disciplínami i náročným vytrvalostním výběhem. Ten měl „pouhých" 270 metrů, ale s převýšení na této vzdálenosti 92 metrů.

V kategorii mužů nad 45 let získal první místo Daniel Kouřil z HZSP SŽDC Česká Třebová, stříbro patřilo Štěpánu Karbanovi (HZS Královéhradeckého kraje) a bronz náležel Petru Peckovi (HZS Jihočeského kraje).

V kategorii 35 – 44 let vybojoval zlato Michal Přecechtěl z HZS Olomouckého kraje, druhá pozice připadla Pavlu Kubínovi z HZS Královéhradeckého kraje a z třetího místa se mohl radovat Jan Šindelka z HZS Olomouckého kraje.

Silně zastoupená byla kategorie mužů do 35 let, ve které kraloval favorit celého podniku Lukáš Novák z Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu. Druhé místo získal Pavel Kouřík (HZS Plzeňského kraje) a třetí místo obsadil Martin Plšek z HZS Olomouckého kraje.

Mezi družstvy patřil bronz HZS Královéhradeckého kraje, druhé místo obsadil HZS Jihočeského kraje a zasloužené zlato vybojovalo družstvo HZS Olomouckého kraje.

Letošní závod byl zároveň Krajskou soutěží HZS Libereckého kraje v disciplínách T. F. A. Na start se tak postavili hasiči z jednotlivých územních odborů (dále ÚO) v Libereckém kraji. V kategorii nad 34 let zvítězil ostřílený borec ze stanice Liberec Jan Semerádt. Druhé místo vybojoval Tomáš Pešta, který slouží na stanici Semily. Třetí cenu si odvážel do České Lípy Karel Hrubý.

V kategorii do 34 let se na trati nejlépe dařilo Vojtěchu Královi z Raspenavy, druhé místo vybojoval pro stanici Liberec Michal Stejskal. Třetí místo pak putovalo s Tomášem Sedlákem na Českolipsko. Družstva skončila následovně: 1. ÚO Liberec, 2. ÚO Semily, 3. ÚO Česká Lípa.

Hasiči museli pokořit celkem 4 úseky. V první části šlo o běh s požárními hadicemi, po kterém následovalo sbalení 2 ks hadic do boxu. Po tomto rozjezdu přišel pekelný úsek číslo 2. Na něm bylo třeba zvládnout hned za sebou 80 úderů palicí v hammer boxu, přenést sníženým profilem závaží, přemístit na vzdálenost 60 metrů osmdesátikilo­gramovou figurínu a zdolat třímetrovou bariéru.

V úseku 3 čekalo na hasiče lešení, ke kterému stavěli nastavovací žebříky a nahoru vytahovali břemeno ze 2ks hadic. V posledním čtvrtém úseku se dorazili výběhem v plné výbavě ke skokanským můstkům, přesně až na úroveň hrany můstku K 120.