Úterý 16. dubna 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Memoriál Jindřicha Šmause v Rokycanech vyhráli hasiči a zdravotníci z Mostu, soutěž ve vyprošťování je svým pojetím unikátní

Ve čtvrtek 12. května 2016 v Rokycanech na náměstí soutěžilo celkem 14 týmů z celé České republiky, Slovenska a Maďarska ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

I letos tuto soutěž pořádali hasiči z Rokycan ve spolupráci s Plzeňským krajem, městem Rokycany a Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje. Hlavním sponzorem akce byla Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra.

Soutěž je naprosto ojedinělá v republice, protože najednou spolu soutěží dva týmy – čtyřčlenné družstvo hasičů a tříčlenné družstvo záchranářů. Úkolem soutěžního družstva bylo bezpečné a efektivní vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla pomocí techniky, prostředků a nářadí, které se běžně používá při skutečných dopravních nehodách. Součástí bylo poskytnutí přednemocniční pomoci odpovídající zranění a transport zraněné osoby do vozu záchranné služby.

Družstva měla pro vyproštění zraněné osoby stanoven základní časový limit 15 minut. Po jeho překročení se za každých započatých 20 vteřin nad 15 minut se z celkového hodnocení odečetly tři body. Časový limit byl 20 minut. Čas provedení zásahu ale nebyl rozhodujícím kritériem pro určení závěrečného pořadí soutěžních týmů. O vítězi rozhodl součet bodů získaných ve všech hodnocených oblastech.

Soutěžní výkony hodnotil tým rozhodčích z řad příslušníků HZS a CLZS Líně. Za hasiče: Bc. Zbyšek Zuber (HZS Plzeňského kraje), npor. Zdeněk Laube DiS. (HZS Středočeského kraje), pprap. Miroslav Tlapa (HZS Plzeňského kraje), Ing. Petr Klíma (HZS Ústeckého kraje), mjr. Ing. Radim Bajger (HZS Moravskoslezského kraje), npor. Bc. Jiří Horník DiS. (HZS Karlovarského kraje) a pprap. Bc. Radim Nagy (HZS Moravskoslezského kraje). Za CLZS Líně: MUDr. Roman Lanzendorf, Eva Märzová a Dana Vranovská.

Soutěžní tým do posledního okamžiku neznal situaci, ke které byl přivolán. Pro každé družstvo měli pořadatelé přichystaný jiný scénář, všechny simulované nehody byly inspirovány skutečnými událostmi.

Z týmů HZS si nejlépe vedli hasiči ÚO Most, druzí nejlépe hodnocení byli hasiči z Nitry a třetí nejlepší výkon předvedli hasiči z Hradce Králové.

Z týmů ZZS nikdo nepřekonal záchranáře z Ostravy, druzí skončili záchranáři z Ústeckého kraje a třetí místo patří záchranářům z Velkých Opatovic.

V celkovém hodnocení IZS si zlato již po třetí za sebou v řadě vyprostil tým z Ústeckého kraje – hasiči a zdravotníci ÚO Most, na druhém místě skončilo družstvo HZS Karlovy Vary se ZZS Vlčice a bronzovou medaili si na druhou stranu republiky odvezli hasiči z Bílovce a ZZS Ostrava.