Čtvrtek 28. března 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dnes proběhl u hasičské zbrojnice ve Vratimově za krásného slunečného počasí další ročník TFA Vratimov Cup, zařazený do seriálu soutěží O pohár ředitele HZS Moravskoslezského kraje v TFA 2012.

Hasiči bojovali v kategorií jednotlivců a družstev. To tvořili čtyři soutěžící. Výsledným časem družstva byl součet časů všech jeho členů.

Každý soutěžící byl povinen absolvovat celou trať a překonat v určeném pořadí překážky. Celou trať museli soutěžící absolvovat s nasazenou maskou dýchacího přístroje.

Popis trati:

Po startu soutěžící rozvine libovolným způsobem na vyznačenou vzdálenost dva proudy B, každý složen ze 2 hadic B zakončený proudnicí. Následuje překonání dvoumetrové bariéry libovolným způsoben. Pro překonání bariéry se nesmí využít boční ocelová konstrukce překážky.

Soutěžící pokračuje k „hammerboxu“, kde provede 60 úderů 10 kilogramovým kladivem. 30 do horní desky boxu a 30 do desky spodní. Poté po žebříku vystoupí na plošinu lešení cca 4 m nad zemí a pomoci lana vytáhne na plošinu 20 kilogramové závaží, které vyzvedne přes zábradlí plošiny a odstaví jej na plošině. Při sestupování z lešení není dovoleno na zem ze žebříku seskakovat.

Před výstupem na lešení po žebřík si soutěžící sám připne karabinu s jistícím lanem k opasku a po sestupu s žebříku si ji sám odepne. Následuje výstup po schodišti do třetího podlaží budovy hasičské zbrojnice. Soutěžící při výstupu nese 2 kusy hadice C upevněné na popruhu a proudnici.

Proudnici odloží ve třetím podlaží na určené místo a zazvoní na zavěšený zvon. Hadice snese zpět a odloží před budovou do vyznačeného prostoru. Na posledním úseku trati soutěžící přemístí po dráze dlouhé cca 35 m figurínu o hmotnosti 80 kg (úchopem obouruč zezadu – zákaz za nohy, hlavu apod.).

Měření času je ukončeno poté, co soutěžící i celá figurína překoná cílovou čáru. Celá trať má pevný asfaltový povrch (vnitřní schodiště budovy lino a dlažba). Soutěžící nastoupí na start kompletně ustrojen s nasazenou maskou dýchacího přístroje.

V kategorii družstev skončil na třetím místě tým Morava se součtem časů 11:17,48 minut, Rudí Draci s 10:21,82 minut a vítězným týmem byli Stíhači s celkovým součtem časů 10:18,17 minut.

V kategorii jednotlivců dosáhl s časem 2:27,53 na třetí místo Roman Viej z HZS MSK Ostrava HS, stříbro získal Ladislav Mikulecký z HZS Ústí nad Orlicí 2:27,41 a vítězem celého závodu se stal Josef Palát z HZSP Deza Valašské Meziříčí výsledným časem 2:26,89.

Jednotliví soutěžící byli ohodnoceni příslušným počtem bodů do soutěže „O pohár ředitele HZS Moravskoslezského kraje v TFA 2012.

Kompletní výsledky najdete v příloze tohoto článku.