Neděle 26. září 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jihočeský kraj – 19. – 22. 5.2008

Přehled o událostech na území HZS Jihočeského kraje 19. – 22. 5.

Přehled o událostech na území HZS Jihočeského kraje

od 19. 5. do 22. 5. 2008

HZS Jihočeského kraje – České Budějovice

Pondělí 19. 5.

2:11 Požár – Jedenáct minut po druhé hodině ranní byla vyslána jednotka profesionálních hasičů z PS Suché Vrbné k požáru osobního automobilu Seat Toledo k výstavišti na Husově třídě v Českých Budějovicích. Rychlým zásahem, kdy lokalizace požáru byla nahlášena za dvě minuty, se hasičům podařilo uchránit na voze hodnoty za Kč 40 000,–-. Škoda byla vyčíslena na Kč 20 000,–-, příčinou vzniku požáru je pravděpodobně technická závada na akumulátoru.

6:12 Dopravní nehoda – Zajištění vozidla proti požáru a úklid vozovky provedla po dopravní nehodě osobního automobilu Renault 19 u obce Třebeč jednotka z PS Trhové Sviny.

7:06 Dopravní nehoda – Následky další dopravní nehody, při které se u kempu Křivonoska u Hluboké nad Vltavou střetla dvě vozidla, odstranili profesionální hasiči z PS Suché Vrbné. Jednotka vyčistila vozovku od uniklých provozních látek a pomohla s odtahem vozů.

11:23 Spolupráce se složkami IZS – V areálu firmy Tonstav na Okružní ulici v Českých Budějovicích pomohla jednotka profesionálních hasičů z centrální stanice za asistence Policie ČR osádce vozu Záchranné zdravotnické služby se sundáním zraněné osoby z portálového jeřábu. Z důvodu nevolnosti osoba obsluhující jeřáb spadla na konstrukci jeřábu a zůstala ve výšce cca 8 metrů. Hasiči pomocí automobilové plošiny dopravili muže do vozidla ZZS.

13:04 Požár – Jiskra, která odlétla od brousícího stroje do prostoru filtrů byla příčinou vzniku požáru uvnitř železného sila ve výrobní hale firmy Prym Consumer CZ s r. o. v obci Zliv. Požár byl na Krajské operační středisko HZS Jihočeského kraje ohlášen včera 19. května krátce po 13. hodině. Požár vyjela se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem likvidovat jednotka profesionálních hasičů z centrální stanice České Budějovice. Po jejich dojezdu na místo zde již zasahovali dobrovolní hasiči obce Zliv, kteří mezitím natáhli vysokotlaký proud na střechu zasaženého objektu a polykarbonátový světlík, kam se požár z přibližně pětimetrového sila rozšířil. Průzkumem bylo zjištěno, že hoří filtry velkokapacitního odsavače prachu typu FAAR, které odsává kovový prach vznikající při broušení špiček jehel a špendlíků. Hasiči za asistence obsluhy otevřeli otvory sila a ochlazovali a hasili jeho vnitřní prostor. Dále pak provedli odstranění izolační folie kolem výstupu ventilace, díky čemuž mohli ochladit konstrukce odtahu. Po necelých 50 minutách ohlásil velitel zásahu na operační středisko lokalizaci požáru, likvidace nastala v 14:11 hodin. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na Kč 300 000,–-, uchráněné hodnoty na Kč 10 000 000,–-. U zásahu byla přítomna hlídka Policie ČR.

17:11 Dopravní nehoda – U obce Ortvínovice došlo k dopravní nehodě dodávkového automobilu Mercedes Sprinter, který sjel z mokré vozovky a narazil do stromu. Řidič vozu byl vyproštěn ještě před příjezdem jednotky z CPS České Budějovice a byl v péči ZZS. Hasiči zajistili místo nehody a havarované auto a po vyšetření nehody Policií ČR provedli závěrečný úklid komunikace. U zásahu byla přítomna také Letecká záchranná služba.

22:35 Planý poplach – Původně ohlášený požár bytu byl změněn na planý poplach – jednalo se o připálené maso na plotně. Zásah provedla jednotka z centrální stanice za asistence Policie ČR.

Dalších pět výjezdů jednotek HZS územního odboru České Budějovice byly technické zásahy, a to v Českých Budějovicích v Nádražní ulici (7:49 hodin) a Prachatické č. p. 1191/1 (9:28 hodin), v obci Střížov (9:44 hodin) a opět v Českých Budějovicích v ulici Goetheova (11:27 hodin).

Úterý 20. 5.

8:00 Požár – Na příkaz operačního střediska vyjela jednotka z PS Trhové Sviny k požáru osobního automobilu do obce Bukvice. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se jedná o požár v motorovém prostoru vozidla Renault Trafic, jež se majitel snažil uhasit za pomoci místního občana zahradní hadicí. Hasiči provedli likvidaci požáru jedním vysokotlakým proudem a poté provedli sanaci vozovky od uniklých ropných produktů.

15:04 Dopravní nehoda – Kilometr za obcí Borek ve směru na Veselí nad Lužnicí se střetly tři osobní vozy. Úklid po dopravní nehodě zajistila jednotka z PS Suché Vrbné.

16:44 Únik nebezpečných látek – Jednotka z PS Trhové Sviny byla vyslána do obce Rankov, kde došlo k úniku látky na vodní plochu. Událost je zatím ještě neuzavřená.

17:12 Dopravní nehoda – Za obcí Mydlovary ve směru na Hlubokou nad Vltavou havaroval kamión převážející železné odlitky. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, nedošlo k úniku provozních kapalin, ale hasiči ve spolupráci s vyprošťovací firmou museli provést přeložení nákladu, aby bylo možné kamión vrátit zpět na kola a uvolnit komunikaci. U nehody zasahovaly jednotka profesionálů z CPS České Budějovice a jednotky SDH obcí Zliv a Hluboká nad Vltavou.

Středa 21. 5.

7:28 Záchrana osob – Na základě telefonického ohlášení občanů vyjela jednotka z centrální stanice do Novohradské ulice v Českých Budějovicích, kde se na střeše domu pohyboval člověk. Na místě hasiči zjistili, že se jedná o muže pod vlivem návykových látek. Muže si převzala do své péče Záchranná zdravotnická služba, jednotka HZS nezasahovala. U zásahu byla přítomna Policie ČR.

9:03 Spolupráce se složkami IZS – Na žádost Policie ČR provedli profesionální hasiči z centrální stanice asistenci v areálu Základní školy Vltava v Bezdrevské ulici v Českých Budějovicích. Zde nezjištěný pachatel nahlásil bombu. Škola byla evakuována a byl povolán policejní pyrotechnik a psovod, kteří provedli kontrolu objektu. Hasiči nezasahovali.

12:11 Záchrana osob – Invalidnímu muži, který se nemohl ve svém domě v obci Žumberk č. p. 12 sám zvednout na invalidní vozík, pomohli hasiči z PS Trhové Sviny. Poté se přesvědčili, že muž je v pořádku a nepotřebuje již lékařskou pomoc. Po příchodu sousedů se jednotka vrátila zpět na základnu.

Jednotky hasičů územního odboru České Budějovice si připsali dva technické zásahy, které provedli v obci Ledenice (13:47 hodin) a v obci Kosov (16:02 hodin).

Čtvrtek 22. 5.

6:29 Záchrana zvířete – Na žádost Městské Policie vyjela dne 22. května v půl sedmé ráno jednotka profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice s ženijní avií obsahující člun a prostředky pro práci na vodě k řece Malši u Polikliniky Jih, kde spadla či skočila do vody srnka. Než hasiči dojeli k uvedenému místu, dostala se srnka proudem vody až do centra města k letnímu kinu. Zde se jí podařilo z vody vylézt, takže jednotka hasičů nemusela zasahovat a vrátila se na základnu. Městská Policie mezitím na srnku použila uspávací prostředek Ksylased, který ji částečně uspal. Problém nastal, když usínající srnka opět vlezla do vody, tentokráte ve slepém rameni řeky u hotelu Klika. Proto byla k zásahu o hodinu později opět přivolána jednotka HZS Jihočeského kraje s ženijní avií. Srnce se však i napodruhé povedlo z řeky vylézt, takže jednotka se opět bez zásahu vrátila na stanici. Omámené a vyplašené zvíře se zalezlo schovat do křoví, kde byla odchycena Městskou Policií ve spolupráci s Policií ČR a převezena do Zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou. Zde byla předána zvěrolékaři.

14:07 Záchrana osob – Krátce po 14. hodině ohlásili kolemjdoucí občané topícího se člověka na soutoku řek Malše a Vltavy v Českých Budějovicích. Na místo vyslal operační důstojník HZS Jihočeského kraje osádky s vozy Scania a ženijní avií. Během několika málo minut hasiči vytáhli z vody cca 40letého muže, který již nejevil známky života. Lékařka ZZS, která na místo přijela téměř zároveň s jednotkou HZS, už jen konstatovala smrt. U zásahu byla přítomna hlídka Městské Policie České Budějovice a hlídka Policie ČR.

Dvakrát vyjeli hasiči z centrální stanice do Krčínovy ulice v Českých Budějovicích, aby zde provedli technický zásah. Nejdříve zasahovali v domě s č. p. 1101/26 (18:31 hodin) a podruhé v domě s č. p. 1095/14 (20:20 hodin).


Územní odbor Český Krumlov

Pondělí 19. 5.

12:26 Požár – Nedaleko od požární stanice v Českém Krumlově v Tovární ulici došlo k požáru osobního automobilu. Hasiči požár rychle uhasili a uchránili tak hodnoty za Kč 10 000,–-. Škoda činí Kč 5 000,–-. Příčinou vzniku požáru byla technická závada.

15:49 Dopravní nehoda – K úklidu po dopravní nehodě byla vyslána jednotka z CPS Český Krumlov k obci Chabičovice. Hasiči odstranili z komunikace uniklé provozní kapaliny a vozovku zametli.

Dva technické zásahy si připsali hasiči územního odboru Český Krumlov, když zasahovali v obci Chlum u Křemže č. p. 3 (13:22 hodin) a v Českém Krumlově na Špičáku č. p. 122 (19:56 hodin).

Úterý 20. 5.

22:04 Dopravní nehoda – Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Vyšší Brod vytáhla ve své obci pomocí automobilového jeřábu z příkopu u vyrovnávací nádrže osobní automobil Renault Clio.

Středa 21. 5.

7:43 Únik nebezpečných látek – Krajské operační středisko HZS Jihočeského kraje vyslalo jednotku z CPS Český Krumlov na odstranění olejové skvrny z komunikace v prostoru betonárky v Tovární ulici v Domoradicích. Na místě hasiči posypali část komunikace a nájezdovou rampu sorbentem a zasažené místo uklidili.

Dalšími výjezdy jednotek byly dva technické zásahy, a to v obci Křemže na Náměstí č. p .11 v domě s pečovatelskou službou (8:30 hodin) a v Českém Krumlově na Špičáku č. p. 123 (17:50 hodin).

Čtvrtek 22. 5

Bez události


Územní odbor Jindřichův Hradec

Pondělí 19. 5.

8:16 Planý poplach – Hasiči z centrální stanice vyjeli k požáru lesa k obci Lomy. Jednalo se však o řádně nahlášené pálení.

V Jindřichově Hradci v ulici Kosmonautů u č. p. 13 (8:34 hodin) a na sídlišti Vajgar č. p. 565 (11:34 hodin) zaznamenali hasiči dva technické zásahy.

Úterý 20. 5.

Pouze ke dvěma technickým zásahům byly vyslány jednotky HZS územního odboru Jindřichův Hradec, které zasahovaly u úklidu vozovky v obci Dvory nad Lužnicí (18:22 hodin) a na komunikaci mezi obcemi Člunek a Lomy (22:00 hodin).

Středa 21. 5.


9:51 Únik nebezpečných látek – Naftu, která unikla z palivové soustavy nezjištěného vozidla před domem č. p. 935 ve Vrchlického ulici v Třeboni, odstranili profesionální hasiči z PS Třeboň. Skvrnu dlouhou cca 100 metrů a širokou 2 metry hasiči zlikvidovali pomocí sorbentu.

Technický zásah provedla jednotka z centrální stanice ve Hvězdné ulici č. p. 33 v Jindřichově Hradci (19:13 hodin).

Čtvrtek 22. 5.

Pouze k technickým zásahům byly vysílány jednotky hasičů územního odboru Jindřichův Hradec. Zasahovaly na železničním přejezdu v obci Dvory nad Lužnicí (11:42 hodin), v Mládežnické ulici v Jindřichově Hradci (13:46 hodin) a na sídlišti U Nádraží č. p. 793 v Jindřichově Hradci (14:28 hodin).Územní odbor Písek

Pondělí 19. 5.

23:29 Dopravní nehoda – Úklid po dopravní nehodě, kdy autobus na silnici č. p. 4/76 u obce Radobytce porazil srnu, odstranila jednotka z centrální stanice Písek. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Úterý 20. 5.

Technický zásah provedla v Kollárově ulici č. p. 740 v Písku jednotka z místní centrální stanice (12:43 hodin).

Středa 21. 5.

10:29 Únik nebezpečných látek – Na komunikaci č. 02025 ve směru Písek – Vrcovice hasiči z centrální stanice Písek provedli odstranění ropné skvrny.

17:08 Dopravní nehoda – Dodávkový vůz Ford Tranzit havaroval na silnici č. 105/87 km u obce Nemějice. Při nehodě byla zraněna jedna osoba, která byla ihned předána do péče Záchranné zdravotnické služby. Jednotka profesionálů z PS Milevsko poté následky nehody odstranila.

Čtvrtek 22. 5.

Bez zásahuÚzemní odbor Prachatice

Pondělí 19. 5.

9:49 Dopravní nehoda – Jednotka dobrovolných hasičů obce Nová Pec zasahovala u dopravní nehody nákladního automobilu, která se stala u Jeleního Vrchu. Nehoda se obešla bez zranění, hasiči vyprostili vůz z příkopu.

16:29 Dopravní nehoda – Další nehoda se stala na silnici č. 14531/5 km vedoucí z Prachatic směrem na obec Husinec. Ve vozech VW Passat a Peugeot se při nehodě zranily dvě osoby, hasiči odpojili u vozů akumulátory a zajistili únik provozních náplní.

Úterý 20. 5.

9:21 Požár – Ředitelka Základní školy T. G. Masaryka ve Vimperku ohlásila na operační středisko HZS Jihočeského kraje ÚO Prachatice požár bot v šatně. Požár byl zlikvidován zaměstnanci školy, zásah byl proveden bez účasti jednotky PO. Na místo se dostavil pouze vyšetřovatel příčin požáru, který stanovil výši škody na Kč 500,–- a uchráněné hodnoty na Kč 5 000,–-. Příčina vzniku požáru je zatím předmětem šetření.

18:25 Dopravní nehoda – Na silnici č. 145/62 km u bývalého dětského domova v Husinci následkem smyku havaroval osobní automobil Opel Astra. Vůz skončil mimo vozovku, došlo ke zranění jedné osoby. Ta byla v okamžiku příjezdu jednotky z CPS Prachatice v péči ZZS. Hasiči odpojili u havarovaného vozu akumulátor a zkontrolovali, zda nedochází k úniku provozních kapalin.

Středa 21. 5.

Pouze dva technické zásahy zaznamenali hasiči územního odboru Prachatice, když zasahovali na náměstí Svornosti č. p. 81 ve Vimperku (9:26 hodin) a ve Slámově ulici č. p. 864 v Prachaticích (9:36 hodin).

Čtvrtek 22. 5.

Bez událostiÚzemní odbor Strakonice

Pondělí 19. 5.

14:13 Únik nebezpečných látek – Rozježděnou olejovou skvrnu v Havlíčkově ulici ve Strakonicích posypali hasiči z centrální stanice cementem a zajistili uklizení vozovky.

16:34 Požár – Po příjezdu domu do Zvolenské ulice č. p 805 ve Strakonicích začalo hořet majitelce osobní auto značky Kia. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na palivovém systému. Hasiči z CPS uchránili hodnoty za Kč 20 000,–-, škoda byla stanovena na výši Kč 40 000,–-.

Technický zásah provedla jednotka z centrální stanice v Mírové ulici č. p. 932 ve Strakonicích (16:59 hodin).

Úterý 20. 5.

12:15 Dopravní nehoda – Dva osobní automobily Opel a VW Polo se střetly v obci Drahonice. Nehoda se nevyžádala žádné zranění, hasiči z CPS Strakonice pouze odklidili uniklé provozní náplně.

Hasiči z CPS Strakonice si připsali technický zásah – vytažení mrtvého srnce – u řeky Volyňky. Zvíře pak předali na veterinární stanici ve Strakonicích (10:10 hodin).

Středa 21. 5.

10:57 Dopravní nehoda – Policie ČR si vyžádala jednotku HZS Jihočeského kraje ÚO Strakonice k úklidu vozovky po dopravní nehodě osobních aut Škoda Felicia a Seat Cordoba. Nehoda se stala v Radomyšelské ulici ve Strakonicích, hasiči zde odpojili u obou vozů akumulátory a uklidili vozovku od uniklých provozních náplní.

16:24 Dopravní nehoda – K dalšímu střetu osobních vozidel došlo na obchvatu města Vodňany u obce Újezd. Řidička vozu Ford Focus nedala přednost při odbočování protijedoucímu vozidlu a způsobila tak čelní srážku. V okamžiku příjezdu jednotky hasičů z PS Vodňany byli zranění již v péči ZZS. Hasiči odstranili následky nehody a místo předali Policii ČR k došetření.

Čtvrtek 22. 5.

Technický zásah – výpomoc s přestřižením pout poskytli příslušníkům Policie ČR před budovou Okresního soudu ve Strakonicích ve Smetanově ulici č. p. 455 profesionální hasiči z centrální stanice (11:41 hodin).Územní odbor Tábor

Pondělí 19. 5.

U technického zásahu v obci Chýnov zasahovala s automobilovým jeřábem jednotka z CPS Tábor (7:48 hodin).

Úterý 20. 5.

Opět pouze technické zásahy zaznamenali hasiči územního odboru Tábor. Vyjeli do Soběslavi do ulice Na Ohradě (11:27 hodin) a zasahovali na silnici mezi obcemi Košice a Chabrovice (21:58 hodin).

Středa 21. 5.

10:48 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů z centrální stanice Tábor byla ve středu 21. 5. krátce před jedenáctou hodinou dopolední vyslána k dopravní nehodě za obec Svinky směr Bechyně, kde se střetla dvě osobní auta Škoda Fabia a Peugeot 405. Hasiči oba vozy zajistili proti požáru odpojením akumulátorů a následně otevřeli dveře Peugeotu pomocí hydraulického rozpínáku. Řidička byla vyproštěna až po částečném odstřižení sloupku vozu hydraulickými nůžkami. Poté byla vrtulníkem Letecké záchranné služby transportována do nemocnice, kam byl sanitkou převezen i její spolujezdec. Po zdokumentování nehody Policií ČR hasiči zasypali uniklé provozní kapaliny a vozovku uklidili.

Čtvrtek 22. 5.

Bez události

Sdílet