Pondělí 20. září 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Čech se stal nejtvrdším hasičem v Evropě a zvítězil i celý český tým

Čeští hasiči slavili triumf na Mistrovství Evropy v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije), které se ve dnech 19. – 22. června konalo v německém Mönchengladbachu.

Čeští hasiči slavili triumf na Mistrovství Evropy v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije), které se ve dnech 19. – 22. června konalo v německém Mönchengladbachu.

Příslušník Hasičského záchranného sboru ČR nstržm. Ing. Lukáš Novák zvítězil v absolutním pořadí a stal se tak „nejtvrdším hasičem v Evropě." Dokázal přitom zvítězit i nad svým rakouským kolegou Herbertem Krennem, který v této soutěži nebyl poražen po tři roky.

Soutěž byla velmi náročná a jsem opravdu rád, že to takhle dopadlo. Je to můj životní úspěch a samozřejmě to pro mě představuje i obrovskou motivaci pro další trénink. Teď se budu připravovat světové hasičské hry v Liverpoolu, kde se na konci srpna pokusím svou pozici obhájit," říká ke svému triumfu nstržm. Ing. Lukáš Novák, který jako příslušník HZS Pardubického kraje působí na stanici v Ústí nad Orlicí.


Třetí místo v absolutním pořadí pak obsadil další příslušník Hasičského záchranného sboru ČR – Jiří Dvořák (HZS Jihočeského kraje).

Patnáctičlenný reprezentační tým Hasičského záchranného sboru ČR celkově vyhrál také soutěž družstev.

Letošního mistrovství Evropy v disciplínách TFA se účastnilo více než 250 soutěžích z osmi států.

Soutěže v disciplínách TFA patří mezi divácky nejvděčnější a nejpopulárnější hasičské sporty.

Soutěž je pojata jako simulace zásahové činnosti a hasiči při ní soupeří v zásahovém kabátu, přilbě a s dýchacím přístrojem na zádech. Jedná se tedy skutečně o extrémně náročný závod, jenž klade značné nároky na fyzickou a zdravotní kondici účastníků, kteří si při tom sáhnou na skutečné dno svých sil.


Soutěž v TFA se skládala ze čtyř disciplín.

Soutěžící museli mj. co nejrychleji rozvinout požární hadice na délku 80 m, provést 100 úderů kladivem do konstrukce hammer boxu, táhnout 90 kg těžké břemeno na vzdálenost 100 m, přelézt 2,5 m vysokou zeď či vytáhnout hadice do třetího podlaží. Celá soutěž pak vrcholila výstupem do 15. podlaží výškové budovy.

Plný popis disciplín je dostupný na http://www.tfa-germany.de/en/index.htm
Info: kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR

Ilustrační foto

-wap-

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doplnění článku:

Soutěž je totiž rozdělena na věkové kategorie po 5 letech a proto je třeba zdůraznit, že15 členná výprava HZS ČR nevyhrála pouze absolutní 1. místo bez rozdílu věku, ale také kategorii M do 30 let Novák Lukáš HZS Pardubického kraje, kategorii M30 do 35 let Dvořák Jiří HZS Moravskoslezského kraje, kategorii M55 do 60 let Barcuch Jaroslav HZS Olomouckého kraje a kategorii tříčlenných družstev tým HZS Pardubického kraje.
Pro přesnost uvádím přehled výsledků:
Umístění v kat. do 30 let 1, 4, 6 a 17 místo
do 35 let 1,3, 6, 8 a 10 místo
do 40 let 3 a 5 místo
do 45 let 2 a 3 místo
do 50 let 3 místo
do 55 let nikdo z ČR nestartoval
do 60 let 1 místo v soutěži bylo klasifikováno 182 startujících z toho 4 ženy
soutěž družstev 1, 2 a 3 místo v soutěži bylo klasifikováno 42 družstev

Nejlepší žena v soutěži dosáhla času 10:18 a v absolutním pořadí obsadila 114 místo

A to podle mého názoru tam nebyla ještě velká skupina dalších borců příslušníků HZS ČR, kteří se TFA věnují již několik roků a mají velmi vysokou výkonnost. Již takhle to vypadalo do 20 místa jako Mistrovství ČR při účasti hasičů z 9 evropskýh států, protože 8 borců v první dvacítce je opravdu skvělý výsledek. Před klukama hluboko smekám a jsem rád, že TFA je už podporováno GŘ HZS ČR a Sportovní federací.

Info: Krejčí Stanislav

Sdílet