Pátek 24. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Suchdolský pohár – Memoriál Františka Malého 2008

A je tu zase podzim. Každoročně na závěr sezóny suchdolští hasiči pořádají soutěž v požárním útoku. Letos se konala v sobotu 4. října. Na startu se tentokrát sešlo neuvěřitelných 20 družstev, 4 družstva žen a 16 mužů. Jedno mužstvo přijelo dokonce ze Slovenska.

A je tu zase podzim. Každoročně na závěr sezóny suchdolští hasiči pořádají soutěž v požárním útoku. Letos se konala v sobotu 4. října. Na startu se tentokrát sešlo neuvěřitelných 20 družstev, 4 družstva žen a 16 mužů. Jedno mužstvo přijelo dokonce ze Slovenska.

Úderem 19. hodiny se Suchdolské náměstí zaplnilo vzorně nastoupenými družstvy, připraveni byli také rozhodčí z Prahy, Libereckého a Ústeckého kraje. Soutěžní kolektivy, hosty – zejména starostu MČ Praha – Suchdol Ing. Petra Hejla a ředitele kanceláře SHČMS Bc. Jana Aulického, a všechny diváky přivítal starosta Sboru dobrovolných hasičů v Suchdole p. Václav Čížek. V úvodu jsme se dozvěděli, proč se tradiční Suchdolský pohár bude napříště jmenovat Memoriál Františka Malého. Je to na počest našeho dlouholetého člena, nositele titulu Zasloužilý hasič a držitele Řádu sv. Floriána pana Františka Malého, který zemřel letos na jaře ve věku 78 let. Přivítali jsme mezi s sebou zástupce rodiny pana Malého, jeho dceru, která na závěr předala cenu vítězi.

Jako první se na základnu připravovali místní hasiči, tedy ti starší, kterým bylo dohromady přes 300 let, se strojem PS 8, který pochází z poloviny minulého století. Chlapi se snažili, jak to šlo, ale mašina si nedala říct, a tak jejich pokus skončil nezdarem. S podobným strojem nastoupilo, tak jako již poněkolikáté, družstvo z Písnice. Mašina je taky trochu poškádlila, a tak nakonec skončili až na 18. místě.

A potom se na startu střídalo postupně jedno družstvo za druhým. Žádné zbytečné otálení. Připravit, zdolat překážky, nastříkat terče – jak jednoduché! Ale taky jak pro koho! Někdy se to podaří snadno, někdy se vloudí nějaký ten zádrhel, ale správný hasič, ten se nikdy nesmí vzdát. Nad regulérností závodu dohlíželi nekompromisní rozhodčí, ale závodníci byli tak ukáznění, že ani jednou nemusel být zvednutý červený praporek pro porušení pravidel závodu. Než jsme se nadáli, na startu se připravovalo už poslední družstvo.

O malé technické přestávce, která předcházela vyhlášení výsledků, mohli závodníci i jejich fanoušci vidět představení skupiny historického šermu Blaničtí z Blaníku. Úderem 22. hodiny všechna družstva opět přímo vzorně nastoupila k závěrečnému rozdílení. Také letos, a to již počtvrté zvítězilo mužstvo z Velké Chuchle, za nimi SDH Kněževes – muži a na místě třetím SDH Zbraslav. Nejlepší byla děvčata z Kněževsi, která obsadila celkově velice pěkné 5. místo. Naše suchdolské družstvo se strojem PS 12, to jsou ti mladší a prý i hezčí, se umístili na 10. místě.

Zanedlouho poté už bylo náměstí zase uklizené, autobusy MHD se vrátili na svou trasu a závodníci se rozjeli ke svým domovům, a někteří to měli opravdu daleko. Suchdolský pohár skončil, ale Memoriál Františka Malého bude příští rok pokračovat …


Celkové pořadí :

 1. Velká Chuchle
 2. Kněževes – muži
 3. Zbraslav
 4. Nebušice
 5. Kněževes – ženy
 6. Hostivice
 7. Třebonice – muži
 8. Satalice
 9. Dolní Měcholupy – muži
 10. Suchdol – stroj PS 12
 11. Lysolaje – ženy
 12. Lensedly
 13. Podbranč – Slovensko
 14. Třemblaty A
 15. Třebonice – ženy
 16. Dolní Měcholupy – ženy
 17. Řepy
 18. Písnice – stroj PS 8
 19. Třemblaty B
 20. Suchdol – stroj PS 8

  Z.Kučerová  -swo-
Sdílet