Sobota 25. května 2019, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

Zbirožské hasičské tatrování 2019 se uskuteční již v květnu a s bohatším programem

Letos se již tradiční akce první zářijové soboty, Zbirožské hasičské tatrování, přesouvá na sobotu 25. května 2019. Ke změně termínu bylo nutno přistoupit z důvodu rozsáhlých stavebních úprav, které začnou v areálu již v červnu a budou trvat minimálně do poloviny příštího roku.

Jako kompenzaci za tuto změnu se návštěvníci mohou těšit na velmi bohatý doprovodný program.

Ten je letos připravován ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, se kterým hasiči široké veřejnosti představí Národní humanitární základnu, a bude zahrnovat kromě klasického programu, jemuž dominuje Volba MISS Tatra a Mistrovství republiky ve výměně předního kola na vozidle Tatra 815, také mnoho atrakcí a ukázek pro veřejnost.

Na místě bude aktivní nafukovací skluzavkové centrum v designu hasičské stanice, simulátor přetočení vozidla na střechu (profesionální otočný simulátor autonehody), simulátor nárazu (profesionální trenažer simulující náraz automobilu v rychlosti 30 km/h a nabízí tak reálný výchovný účinek), pit stop simulátor výměny kol (zkoušení samostatně nebo v rámci souboje s protivníkem výměny kol).

V rámci ukázek bude představena nová cisternová zodolněná stříkačka značky Tatra – tzv. TITAN.

Přečtěte siZáchranný útvar HZS ČR převzal dvojici cisternových zodolněných stříkaček Tatra Titan, čtyřmístná kabina odolá explozi protitankové miny

Také soutěž o nejkrásnější Tatru bude letos bohatší. Organizátoři nebudou hodnotit a následně vyhlašovat pouze jedinou vítězku, ale tatrovácké krásky budou hodnoceny hned v několika kategoriích, což zvyšuje naděje na vítězství.

Samostatně se budou hodnotit současná požární technika, stará požární technika končící podvozky T 148 a T 813, osobní automobily, nákladní automobily a nebude samozřejmě chybět ani MISS sympatie, kterou vybírají sami návštěvníci.

Na ploše o rozloze 4000 m2 čeká na hasičské nadšence více jak 130 exponátů historické hasičské techniky, od koňských potahových stříkaček, přes parní stříkačku až po hasičský tank a letadlo na hašení lesních požárů, z nichž nejstarší pochází už z první poloviny 18. století.

Návštěvníci mohou zavítat do plně vybaveného krytu, určeného pro nouzové ukrytí obyvatel a do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště v rámci unikátní expozice ochrany obyvatelstva. To, jak vypadá po požáru běžná domácnost, je k vidění v expozici vyšetřovatelů příčin požárů.

Na přihlášky pečlivě opečovávaných kousků techniky značky Tatra, čekáme do 20. května 2019. Přihlášky naleznete na webu hzscr.cz.

Pro všechny posádky vozů přihlášených do soutěže jsou připraveny dárky i pamětní listy a zajištěno bude občerstvení. Tradičními hlavními partnery volby nejkrásnější Tatry jsou společnost Tatra Truck, a. s. a THT Polička s.r.o., které do soutěže věnují atraktivní ceny.

Po celý den hraje hasičská skupina Bonton Band. Vstup na akci, parkování v areálu a prohlídka muzejních expozic požární a civilní ochrany je zdarma.

Místo zůstává nezměněno:

  • Expozice požární ochrany HZS ČR se nachází v areálu nedaleko zbirožského zámku.

Adresa:

Sdílet
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK