Čtvrtek 25. unora 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

VIDEO: Dräger představil novou techniku pro život

Jedním z prvních partnerů našeho webu, kterého jsme na veletrhu Interschutz 2010 navštívili, byla firma Dräger. Firma zde představila velké množství novinek, které zavadí napříč celým svým portfoliem výrobků pro hasiče. Téměř v žádném z případů se nejedná o inovaci, ale o zcela nové produkty.

Jako první nám byla předvedena kompletní řada přileb. U přileb určených pro německý trh se drží osvědčeného a německými hasiči oblíbeného tvaru skořepiny, který se již dlouhá léta nijak výrazně nezměnil. To však mluvíme jen o tvaru, materiály procházejí neustálou inovací. Pro český a evropský trh pak společnost představila řadu nových přileb s nově navrženým designem a tvary. Zajímavé je především to, že Dräger vyrábí přilby kompletně ve své režii a to u nás – v Chomutově. Dräger rovněž představil celou řadu přileb pro technické zásahy. Ty jsou vybaveny brýlemi s dvojvrstvým sklem a lze je různě doplnit potřebnými moduly – svítilnou, komunikací, štítem, sluchátky apod.

Z nových protichemických oděvů firma představila vůbec první oděv tohoto určení, který má atest pro použití ve výbušném prostředí. Zároveň má certifikovanou životnost 15 let. Je ho možno použít jak do standardní chemie, tak pro použití v případě zásahu u zkapalněných plynů a to až do teploty –80°. Oděv je vybaven tažným okem pro 100 kg, což může pomoci při případné záchraně.

Další novinkou byly termokamery. Nová generace přináší špičkovou kvalitu obrazu již u modelů nižší řady. Kamera je striktně orientovaná na hasiče a hasičskou praxi. Velký teplotní rozsah umožňuje vidět např. lidské tělo o teplotě 36° i v případě, že okolní teplota přesahuje 500–600°. Kamera po celou dobu zásahu umožňuje nahrávání. Všechny modely mají laserové ukazovátko. Nejvyšší řada umožňuje prolínání klasického videa s termoobrazem. Vyšší řady mají rovněž atest do výbušného prostředí.

Dräger také představil přístroj, který ještě nikdy nevyráběl – Bodyguard. Že je na každém druhém dýchacím přístroji? Ano, ale firma jej ještě nikdy nevyráběla samostatně. Přístroj je rovněž vybaven záznamem o čase a teplotě, kdy se hasič přestal hýbat.

Firma rovněž představila kompletní obměnu portfolia dýchacích přístrojů, stejně jako nová zařízení pro jejich servis a kontrolu, včetně zařízení pro bezpečné plnění s pancéřovanými dveřmi a nových testerů Questor 5000 a 7000, které nepředsavují jen inovaci, ale kompletně nové přístroje. Produkty nám předváděl Pavel Hroch.

V jednom z dalších článků si představíme trenažéry Dräger academy.

Video: Martin Kavka

-kow-

Sdílet