Úterý 9. srpna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár v národním parku České Švýcarsko mají hasiči pod kontrolou, intenzivně dohašují jednotlivé sektory

V neděli 24. července 2022 v sedm hodin ráno obdržela Správa Národního parku České Švýcarsko od saské stráže přírody hlášení o silném sloupci kouře stoupajícím z lesa v oblasti Hřenska.

Strážci přírody na české straně předali hlášení jednotce sboru dobrovolných hasičů Hřensko za účelem ověření a nalezení místa, odkud kouř stoupá. Členové jednotky Hřensko následně potvrdili oheň v oblasti Malinového dolu u obce Hřensko a iniciovali hasební zásah.

Příčina požáru zatím není správě národního parku známá. Vysoce pravděpodobný je lidský faktor, neboť z nedávné doby není známa žádná přírodní událost (např. úder blesku), která by mohla vést ke vzniku ohně.

Událost sledujeme v on-line zpravodajství níže.

Ministerstvo vnitra dohodlo náhradu za italské Canadairy – ze Švédska přiletí dva stroje Air Tractor AT-802F. Každý z nich pojme 3 000 litrů vody. Přílet je plánován na 12:30.

Mluvčí ústeckých hasičů Marvan ráno pro Českou televizi řekl, že je požár pod kontrolou a pozice se v noci podařilo ubránit. V průběhu dneška nepředpokládá změny v počtu hasičů a jednotek na místě události.

Středočeši pomáhají ve Hřensku, zásah je náročný

Čtvrtým dnem pokračovalo nasazení odřadu středočeských hasičů při rozsáhlém požáru v Národním parku České Švýcarsko v Ústeckém kraji.

Hasební práce a rozmístění jednotek probíhají na základě potřeby podle aktuální situace i podle denní doby, protože do některých míst ve skalnatém terénu nebo se strmými svahy není možné za tmy vkročit.

Hasiči jsou tak přesouváni, aby jejich nasazení bylo co nejefektivnější. U dohašování zalesněných úseků musejí občas provádět i kácení propojených stromů, aby snížili na minimum případné ohrožení vlastního zdraví.

Část našich hasičů ve čtvrtek ráno zasahovala v lokalitě obce Mezná. Během dne se skupina přesunula kousek na východ na červenou stezku od Malé Pravčické brány směrem ke kopci Větrovec, odkud bylo vidět, jak se naproti v lokalitě kopce Bouřňák rozhořelo další ohnisko požáru.

Většina hasičů zaznamenala zajímavý úkaz, kdy jim při pohybu po vyhřáté zemi měknou zásahové boty a při rozhrabání horní vrstvy půdy se nad obnaženou částí skoro nedá udržet ruka. O to víc náročný je tak i pohyb v terénu, protože místy hoří v podloží a horní vrstva se propadá.

Z dohašování červené stezky mají středočeští hasiči i zážitek, kdy se na ně snesla voda. Nebyl to však vytoužený déšť, ale nechtěný pozdrav od kolegů z vrtulníku.

HZS Středočeského kraje

Odřad vysočinských profesionálních hasičů dnes úderem druhé hodiny ráno odjel na pomoc do Národního parku České Švýcarsko.

Po příjezdu na místo události se hasiči ihned zapojili do boje s rozsáhlým požárem, přidělena jim byla oblast u Pravčické brány.

Plameny se v průběhu noci opět přiblížily k obci Mezná, hasiči ale tentokrát díky neustálému zásobování vodou z velkokapacitních čerpadel obec ubránili.

Odřad profesionálních hasičů HZS Olomouckého kraje se aktuálně na stanici v Prostějově připravuje k odjezdu směr pomoc kolegům v Hřensku. K místu rozsáhlého lesního požáru odjíždí velkokapacitní čerpadlo s posádkou a velitelským vozem.

HZS Olomouckého kraje

Na základě požadavku vyjel z Tišnova před pár minutami odřad HZS Jihomoravského kraje na pomoc při likvidaci požáru v Hřensku. Vezeme velkoobjemové čerpadlo Somati a 3 kilometry hadic.

Na místě budou zítra ve 3.00 hod. ráno.

HZS Jihomoravského kraje

Slovensko dnes po dohode s Českom posilňuje tím vyslaný do Česka na hasenie požiaru v Českom Švajčiarsku o ďalší vrtuľník na hasenie, tento krát to bude vojenský vrtuľník UH60M Blackhawk s bambi vakom o objeme 2000 l a posádkou.

Spolu s nimi vysiela HaZZ ďalších dvoch príslušníkov modulu s ďalšími dodatočnými fireflexami na prípadne vytvorenie ďalších čerpacích miest. Vrtuľník UH60M Blackhawk by mal priletieť do oblasti zajtra okolo 11:00.

Moduly hasenia Slovensko

Díky velkokapacitním čerpadlům Somati, kterých je za sebou napojeno hned několik, se daří dostat vodu z Hřenska až na vzdálenost 7 kilometrů.

HZS Královéhradeckého kraje

Odřad HZS Středočeského kraje zasahuje v Národním parku České Švýcarsko už třetím dnem. Hasiči provádí dohašování ohnisek a obsluhují velkokapacitní čerpadla SOMATI.

Celý zásah je pro všechny hasiče extrémně náročný a vyčerpávající, a tak dochází v odřadu k postupnému střídání.

HZS Středočeského kraje

Brífing: Pokračuje hašení. Italský letoun jen schopen pojmout 6000 litrů vody a udělat 8 shozů za hodinu. Hasiči se soustředí na Kamenickou Stráň a Hluboký důl. Vody v řece je dle mluvčího na letecké hašení dostatek.

Sdílet