Čtvrtek 6. října 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Odborná porota ankety Dobrovolní hasiči roku 2022 nominovala 25 jednotek a 25 sborů, hlasování bylo spuštěno

Odborná porota ankety Dobrovolní hasiči roku nominovala 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky na ocenění Dobrovolní hasiči roku 2022 za profesionálně provedené zásahy a preventivní a výchovnou činnost.

Ocenění jejich práce proběhlo v rámci probíhajícího 12. ročníku Ankety. Pořadí oceněných nyní určí veřejnost svým hlasováním. Finalisté na prvních třech místech k ocenění navíc díky partnerům obdrží i finanční a věcné dary v hodnotě cca 2 miliony korun.

Hlasovat můžete až do 20. 10. 2022.

Hlavním cílem Ankety Dobrovolní Hasiči Roku je ocenit a finančně i věcně podpořit dobrovolnickou činnost hasičů i v těch nejmenších obcích a současně veřejnosti ukázat důležitost a nepostradatelnost jejich zapojení mezi složky integrovaného záchranného systému a představit jejich dobrovolnou činnost.

Z událostí, které loni postihlo Hodonínsko a Břeclavsko i z letošního požáru v Hřensku je zřetelné, jak významná je pomoc jednotek dobrovolných hasičů. Dnes jsme nominovali 50 jednotek a sborů dobrovolných hasičů, kteří budou oceněni při slavnostním vyhlášení 16. listopadu, ale poděkování za jejich práci patří všem, a to včetně partnerů, kteří dobrovolné hasiče prostřednictvím Ankety podporují,

zdůraznil náměstek generálního ředitele HZS ČR a místopředseda Odborné poroty, brig. gen. Mgr. Slavomír Bell, MSc.

Odborná porota letos posuzovala 128 přihlášek.

Jsem rád, že s Anketou oceňujeme práci dobrovolných hasičů spolehlivě již 12 let. Naše podpora navíc nespočívá pouze ve finanční pomoci prostřednictvím Ankety, ale také v samotné podpoře dobrovolnické činnosti našich zaměstnanců.

Mnoho dobrovolných hasičů je totiž i mezi námi plynaři a když to situace vyžaduje, umožňujeme jim zapojit se do akcí. Tak tomu bylo i v případě požáru v Českém Švýcarsku,

uvedl Petr Koutný, provozní ředitel společnosti GasNet a člen Odborné poroty.

Hlasovat o oceněných, z nichž 10 obdrží prestižní skleněnou hasičskou helmu, může také veřejnost, a to dvěma způsoby: prostřednictvím hlasovacího formuláře přímo na stránkách ankety www.adhr.cz, nebo zasláním hlasovací SMS.

Podrobnosti k hlasování jsou uvedeny na stránkách Ankety. Při slavnostním předávání ocenění 16. listopadu 2022 obdrží k 50. výročí hry Plamen také pěti „Kolektivů mladých hasičů“.

Události posledních let ukazují stále jasněji, jak důležitá je v případě různých neštěstí a extrémního počasí pomoc druhých. Mezi ty nejdůležitější patří i ta, které se nám dostává právě od dobrovolných hasičů.

Stejně významné jsou však i zásahy u dopravních nehod, požárů nebo lokálních záplav, o kterých není tak slyšet, ale jsou stejně důležité a v rámci Ankety jim máme možnost poděkovat a vyjádřit naši podporu,

řekl Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS a člen odborné poroty.

Oceňování dobrovolných hasičů probíhá pod záštitou 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Mgr. Bc. Víta Rakušana, ministra financí Ing. Zbyňka Stanjury, místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj PhDr. Ivana Bartoše, Ph.D. a ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly.

Záštitu nad akcí převzal generální ředitel HZS ČR generálporučík Ing. Vladimír Vlček a náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Mgr. Slavomír Bell, MSc, MBA.

Finanční dary a záchranářskou techniku v hodnotě 2 400 000 Kč obdrží díky partnerům Ankety oceňovaní finalisté na prvních třech místech. Dlouhodobými partnery Ankety a podporovateli dobrovolných hasičů jsou: společnost GasNet, generální partner, hlavní partneři, společnosti Net4Gas, Lesy ČR, ČEZ, a.s., Ford Motor Company a společnost DCom.

Partnerskou strukturu tvoří společnosti Česká pošta, ČEPS, EG.D, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, Medsol, Požární bezpečnost, Patrol, Techsport, Vinařství Prokeš, Teleskopické stožáry a Rescop.

Posláním ankety Dobrovolní hasiči roku je propagovat celospolečenský přínos dobrovolných hasičů široké veřejnosti prostřednictvím již provedených zásahů a preventivní činnosti.

Během uplynulých jedenácti ročníků Ankety Dobrovolní hasiči roku bylo uděleno 472 ocenění doprovázené dary finančními a věcnými dary ve výši 23,5 milionů korun. Hlavním symbolem ocenění, které získávají finalisté na prvních místech, je od roku 2014 skleněná zásahová helma ve skutečné velikosti, která je dílem českých sklářů.

V roce 2020 odborná porota udělila mimořádné ocenění – Zlatou hasičskou helmu za mimořádný počin se záchranu lidského života.

Vybrané jednotky

střed-sever Čech

 1. Čelákovice
 2. Hřensko
 3. Senohraby
 4. Varnsdorf
 5. Višňová u Příbrami

sever Moravy

 1. Havířov – Životice
 2. Hošťálková
 3. Koryčany
 4. Lipník nad Bečvou
 5. Němčice nad Hanou

jih-západ Čech

 1. Bor
 2. Domažlice
 3. Chrášťany
 4. Město Touškov
 5. Nýrsko

jih Moravy

 1. Černovice
 2. Česká Bělá
 3. Luka nad Jihlavou
 4. Strážnice
 5. Ždírec nad Doubravou

východ Čech

 1. Dolní Dobrouč
 2. Horní Maršov
 3. Kopidlno
 4. Městečko Trnávka
 5. Stráž pod Ralskem

Vybrané sbory

střed-sever Čech

 1. Háj u Duchcova
 2. Klapý
 3. Praha
 4. Praha – Kunratice
 5. Trhový Štěpánov

sever Moravy

 1. Jablůnka
 2. Klimkovice
 3. Opava
 4. Rokytnice – MHJ
 5. Vigantice

jih-západ Čech

 1. Dobrošov
 2. Chyšky
 3. Milevsko
 4. Pražák
 5. Vacov

jih Moravy

 1. Bořitov
 2. Hlubočany
 3. Jámy
 4. Louka
 5. Medlovice

východ Čech

 1. Dolní Dobrouč
 2. Kopidlno
 3. Peklo nad Zdobnicí
 4. Prosetín – ČHJ
 5. Žďárec u Seče

50. výročí hry plamen – kolektiv mladých hasičů

 1. Dobrošov
 2. Domažlice
 3. Opava
 4. Rádlo
 5. Svatá Maří
Sdílet
Seriál: Dobrovolní hasiči roku