Úterý 20. března 2018, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner ZHT OK

Silový víceboj na Hartě

Čtyři desítky borců z řad profesionálních i dobrovolných hasičů především z Moravskoslezského kraje a z dalších moravských krajů se již přihlásily do premiérového ročníku hasičského silového víceboje Hartaman 2007, který se koná v sobotu 7.7.2007 na hrázi vodního díla Slezská Harta na Bruntálsku.

Pořadatelem modifikované soutěže TFA je Sbor dobrovolných hasičů Razová.

Závodníci se mohou hlásit u strojovny pod hrází přehrady v sobotu od 10:00 do 11:00 hodin. Po seznámení s disciplínami vyběhnu první soutěžící v 11:30 hodin. S několika obměnami budou v plné zásahové výstroji a s dýchací technikou plnit disciplíny obvyklé při soutěžích TFA, na závěr čeká závodníky vysilující výběh po dvou stovkách schodů na hráz Slezské Harty, kde je cíl. Profihasiči (HZS) a někteří dobrovolní hasiči (JPO II) budou mít dýchací přístroj zapnutý, zbývající – především z řad mladých dobrovolných hasičů – si ponesou tlakovou láhev se vzduchem „jen“ jako zátěž.

Disciplíny Hartamana 2007:

- roztahování hadic s proudnicemi na 60 metrů
- přemístění kovového válce pomocí dvacetikilového kladiva po kolejnici
- bariéra
- transport figuríny na 40 metrů
- přenesení dvou dvacetikilových barelů na 30 metrů
- výběh na vrchol hráze

V Moravskoslezském kraji se podobné soutěže s neobvyklým výběhem konají každoročně dvě – vždy na začátku května v Ostravě na věž Nové radnice (Ostravská věž) a v červnu ve Štramberku po zámeckých a věžních schodech (Štramberská trúba). Nejlepší hasiči zvládnou několik disciplín s téměř třicetikilogramovou zátěží a nasazenou dýchací technikou v čase kolem pěti minut, v cíli často padají vyčerpáním. V cíli je vždy připravena zdravotnická pomoc.

Soutěže TFA jsou u hasičů v ČR oblíbené. Mistrem ČR v TFA se stal v květnu 2007 ve Zlíně Petr Teslík z HZS Moravskoslezského kraje z Ostravy, který zvítězil také v Poháru ředitele HZS MSK v TFA 2007 (do něj byly zařazeny Ostravská věž, Vratimov Cup a Štramberská trúba). Zkratka TFA v překladu znamená „nejtvrdší hasič přežije“.

Propozice s kontaktem na organizátory Hartamana 2007 jsou ke shlédnutí například zde.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

-wap-
Sdílet
Banner MIBAG_2012 OK