Sloužící směna: A

Plzeňská fotbalová Viktoria odehrála zápas pod jmény hrdinů Plzeňska, jejich osudy si zaslouží pozornost

13.03.2016 10:00 Sport | Plzeňský kraj

Plzeňská Viktoria odehrála v sobotu 12. března 2106 utkání 21. kola Synot ligy proti Bohemians Praha 1905 s originální základní sestavou. Na dresech západočeského týmu fanoušci neviděli obvyklá jména jako Limberský, Hořava nebo Kolář. V rámci charitativní akce je totiž vystřídala jména hrdinů Plzeňska.

Zápas skončil 2:0 pro domácí hrdiny.

Se spoluhráči v kabině se o tom hodně bavíme. Je to zábavné a pro nás je to něco, s čím jsme se ještě nesetkali. Musím uznat, že je to originální nápad.

říká Daniel Kolář

Hráči měli na zádech například jméno hasiče Petra Svobody, který zachránil život svému kolegovi, nebo jméno nevidomého fanouška Václava Šindeláře, jenž přes svůj zdravotní handicap nechybí na žádném zápase Viktorie Plzeň v Doosan Aréně.

Mezi hrdiny plzeňského kraje samozřejmě nechybí ženy a o jejich jmenovky na zádech je v kabině největší zájem. „Všichni chtějí hrát s dívčím příjmením na zádech, to se opravdu jen tak nezažije. O to probíhá velký boj,“ doplňuje s úsměvem zkušený záložník.

Všech jedenáct hrdinů bylo na utkání s Bohemians osobně přítomno v Doosan Areně a po skončení zápasu od samotných hráčů dostanou na originální dresy na památku.

Ať chceme nebo ne, tak jsme lidem hodně na očích. Pozornost si ale určitě více zaslouží lidé, o kterých se tolik nemluví a kteří mají za sebou úžasné životní osudy,

uzavírá Daniel Kolář


Jsou chvíle, kdy záleží na každé vteřině a správném rozhodnutí. Kdy jediné zaváhání může rozhodnout o osudech lidí okolo nás. Podobný okamžik zažil v poslední den roku 2013 Radek Sutnar, který díky rychlému vyhodnocení situace a chladnokrevné reakci zachránil lidský život.

Všechno se to odehrálo na Silvestra 2013 v zadních Skvrňanech. Večer jsem byl nakoupit ještě poslední maličkosti na oslavu Nového roku a při procházce sídlištěm jsem si prohlížel výzdobu, která svítila a blikala v oknech.

Jedno okno na mě působilo trochu zvláštním dojmem. Oproti ostatním bylo okno zvláštně zabarvené a blikalo poměrně nepravidelně. Zpozorněl jsem a po několika vteřinách jsem uviděl vyšlehnout plamen.

Bylo to v pátém nebo šestém patře panelového domu, takže jsem ihned běžel ke vchodu, před kterým jsem potkal pár lidí a požádal je o pomoc. Cestou jsem přivolal hasiče a vběhl do domu.

popisuje okamžiky večera Radek Sutnar

Kvůli tomu, že byl Silvestr, nebrali mnohdy ostatní obyvatelé domu jeho upozornění na požár vážně. Kouř šířící se panelákovou chodbou ale všechny brzy přesvědčil o opaku.

Cestou jsem bouchal na všechny dveře a snažil se upozornit sousedy, že v bytě nad nimi hoří. Když jsem vyběhl až k bytu, ze kterého se valil kouř, vyrazil jsem dveře a uvnitř uviděl starší paní. Mohlo jí být kolem sedmdesáti let.

V tu chvíli jsem zůstal stát jako opařený. Kompletně celý byt byl v plamenech, naskytla se mi podívaná, kterou jsem do té doby znal jen z akčních filmů.

Paní byla dezorientovaná a evidentně v šoku. Nejdřív jsem na ní zkoušel mluvit, ale vůbec na mě nereagovala. Tak jsem ji chytil a snesl dolů. Její byt byl během několika vteřin zničený. Za chvíli přijeli hasiči a ti se do bytu dostali jen pomocí žebříku, neboť chodba byla plná kouře.

Celý vchod byl nakonec evakuován a vyklubala se z toho docela velká akce s několika hasičskými auty,

vypráví jeden z plzeňských hrdinů

Se ženou, které dozajista zachránil život, už ale do kontaktu nepřišel.

Moc by mě zajímalo, jak paní dopadla a jestli je v pořádku. Neměl jsem moc možností se s ní spojit, od známých jsem se dozvěděl, že se po mě paní ptala a snad mi i zkoušela volat. Ale kontakt na ní jsme nedohledali. Rád bych se s ní sešel a popovídal si, jak se to celé seběhlo.

Uvědomil jsem si, že lidský život je omezený určitým časem a může se stát něco, co člověku zabrání užívat si ten život tak, jak by si přál. S odstupem času jsem si uvědomil, že některé hodnoty jsou v životě důležitější než ostatní.

Důležité je nebýt lhostejný a pomoct druhému člověku. Myslím si, že spousta lidí by zareagovala stejně, protože jsem na vlastní kůži poznal, že se jedná o instinktivní záležitost, kterou má v sobě snad každý z nás.

zůstává skromný plzeňský hrdina Radek Sutnar

zobrazit další články » Sport

Středočeský kraj - zobrazit všechny články Praha - zobrazit všechny články Jihomoravský kraj - zobrazit všechny články Kraj Vysočina - zobrazit všechny články Pardubický kraj - zobrazit všechny články Plzeňský kraj - zobrazit všechny články Jihočeský kraj - zobrazit všechny články Zlínský kraj - zobrazit všechny články Moravskoslezský kraj - zobrazit všechny články Olomoucký kraj - zobrazit všechny články Královéhradecký kraj - zobrazit všechny články Karlovarský kraj - zobrazit všechny články Liberecký kraj - zobrazit všechny články Ústecký kraj - zobrazit všechny články