Zasahující hasiči: O stoleté vodě nás učili jen ve škole
Po celé Praze je nasazeno kolem dvou stovek hasičů. Mají nepřetržitou službu, pracují ve dvanáctihodinových směnách. Ještě v pondělí večer pracovali na zabezpečení stavby nového tunelu metra v Tróji.
Ráno si jen vzít věci, skočit do vozu a vystřídat kolegy po noční pohotovosti, před sebou dvanáct hodin práce. Taková je vyhlídka hasiče Lubomíra Bartoše. Patří k oddílu Metro a má na starosti právě evakuaci podzemní dráhy. U hasičů slouží 17 let. „Ve škole nás vždycky připravovali na to, co všechno by bylo zatopeno při stoleté vodě, a dneska je to tady.“ Bartoš zasahuje na stanici metra Staroměstská, které leží těsně u Vltavy, od rána je otevřen jen vstup z Palachova náměstí, vchody z Kaprovy ulice jsou uzavřeny.
Po celé Praze je nasazeno kolem dvou stovek hasičů. Mají nepřetržitou službu. Ještě v pondělí večer pracovali na zabezpečení stavby nového tunelu metra v Tróji. Včera už chránili stanice metra a tunely, aby tam nevnikla voda. „Tohle už je ta poslední fáze, kdy se zavírají dveře,“ říká Bartoš. Hasiči se snaží zabraňovat zmatku ve stanici, trpělivě vysvětlují cestujícím, že musí na Můstek, nejbližší stanici, která je otevřena.
Lidé chápavě přikyvují, z posunků pochopí situaci i cizinci. „Vyvádíme lidi, honili jsme tady i psa,“ popisuje Bartoš. Při zavírání stanice nikdo nedělá problémy. „Už při průjezdu městem je vidět, že řidiči nám uhýbají, jsou ukáznění, lidi v metru vědí, že je zle a nedělají žádné problémy.“ Bartoš obvykle řeší jen uzavírky podzemní dráhy při mimořádných situacích. „Manželky nám volají do práce mají strach, tak je uklidňujeme, že o nic nejde,“ říká s nadhledem Bartoš. Kousek odtud se na nábřeží pohybují davy lidí, fotí rozbouřenou řeku, přebíhají z jednoho místa na druhé.
Hasičům podle Bartoše nijak nevadí, práci jim prý nekomplikují. Jen je to podle něj nebezpečné a lidi si to moc neuvědomují. Předpokládá, že až začne voda Kaprovou ulicí stoupat, budou lidé utíkat. „Nikdo s tím nemá zkušenosti a nikdo neví, jak rychle to stoupne.“ Kolem půl jedné přijíždí poslední metro, které na Staroměstské zastavuje, další soupravy už tudy budou jen projíždět. Poslední lidé vycházejí a vchod se úplně uzavírá. Auta přivážejí plné pytle s pískem a hasiči jimi začínají zastavovat vchod. „Já už asi musím jít stavět,“ loučí se hasič.
Seriál: 2002/08 - Povodně
2002: Ničivé povodně zasáhly Česko, do praxe se dostala řada opatření, která vyšla ze zkušeností při likvidaci následků
Je tomu už 11 let, kdy v Čechách vypukly ničivé povodně. Povodeň v Praze byla největší letní povodní od roku 1890. Povodně zasáhly téměř všechny přítoky Vltavy,…
Povodně přišly před devíti lety
6. srpna 2002 začalo v Česku pršet. Tlaková níže postupovala dále k východu a vytrvalé srážky, trvající další dva dny, naplnily většinu řek na jihu a západě Čech na…
Povodeň hasiče nerozhodila
Srpnové dny letošního roku nepatřily k nejšťastnějším. Velké vody zalily Čechy od jihu k severu a způsobily tak utrpení desetitisícům našich spoluobčanů, ale na druhé…
Další obět povodní
Čtrnáctou oběť povodní, čtyřiadvacetiletého Slováka, vydala dnes Vltava u lávky v Roztokách v okrese Praha – západ. Muž měl u sebe cestovní pas, podle něhož policie…
Povodně v Praze
V tomto článku Vás budeme postupně seznamovat s prací hasičů v povodněmi ohrožené Praze. Vzhledem k tomu, že všichni naši redaktoři jsou prakticky nepřetržitě ve službě,…
Hasiči a velká voda.
V posledních několika dnech se naše republika stala obětí záplav. V televizi a tisku jste viděli mnoho záběrů zaplavených oblastí. Co v takových případech dělají hasiči?
Velká voda
Jižní Čechy zažívají zničující povodeň. Zaplavena je velká část Českých Budějovic, ve městě je stav ohrožení. Voda má na svědomí také první životy.