Principy požární bezpečnosti staveb
Požární bezpečnost staveb je dalším povinným tématem odborné přípravy na rok 2012.
Hlavní zásady požární bezpečnosti staveb:
- k zabránění šíření požáru ve stavebním objektu se objekty dělí do požárních úseků.
- každý požární úsek se posuzuje samostatně a určuje se intenzita možného požáru. Mírou intenzity případného požáru je požární riziko.
- stavební konstrukce, které ohraničují požární úsek a nosné stavební konstrukce, které se nacházejí v požárním úseku, se dimenzují tak, aby se během požáru nezřítily.
- z ekonomických důvodů jsou požadavky na stavební konstrukce odstupňovány podle jejich významu pro stabilitu celého objektu.
- evakuace osob probíhá zpravidla požárními úseky bez požárního rizika, které se označují jako chráněné únikové cesty.
- požadavky na chráněné únikové cesty jsou odstupňovány podle výšky objektu a podle počtu a schopnosti pohybu evakuovaných osob.
- únikové cesty se dimenzují podle předpokládaného počtu evakuovaných osob, jejich schopnosti samostatného pohybu a způsobu evakuace (evakuace současná nebo postupná).
- k zabránění šíření požáru mimo posuzovaný objekt (zářením tepla nebo padajícími hořícími částmi konstrukcí) se stanovují minimální odstupy. Jejich velikost odpovídá předpokládanému útlumu intenzity tepelného záření na hodnotu, která je nižší než kritická hodnota pro vznícení hořlavých látek typu dřeva.
- jakékoliv technické a technologické rozvody a prostupy musí být provedeny tak, aby se nestaly příčinou šíření požáru ve stavebním objektu. Vzduchotechnické rozvody musí být požárně uzavíratelné.
- až na některé výjimky musí být ke každému objektu zajištěn přístup jednotek požární ochrany k umožnění včasného a účinného požárního zásahu (přístupové cesty a nástupní plochy a pod.).
- v případech, kdy se předpokládá vedení požárního zásahu vnitřkem objektu, musí být zřízeny vnitřní zásahové cesty.
- vnější zásah jednotek požární ochrany se předpokládá u objektů do výšky 22,5 m, pokud takový zásah obvodové stěny nebo hloubka objektu dovolují.
Seriál: 2012: Odborná příprava dobrovolných hasičů
- Test vědomostí
Taktické a bezpečnostní zásady pro umísťování požární techniky na místě zásahu
Strojník zodpovídá nejen za bezpečnost osádky při jízdě k zásahu, ale taktéž za vozidlo na místě události samé.
- Test vědomostí
Seznámení s požárním poplachovým plánem kraje v rámci povinné odborné přípravy
Seznámení s požárním poplachovým plánem kraje, předurčením dobrovolné jednotky a dalších jednotek PO v tomto plánu pro zásahy ve svém zásahovém obvodu je dalším povinným…
Rádiová komunikace – u HZS kraje, u HZS ČR a v rámci spolupráce IZS a ZÚ
Dostáváme se nakonec. Poslední povinné téma letošní odborné přípravy je rádiová komunikace – u HZS kraje, u HZS ČR a v rámci spolupráce IZS a ZÚ, s leteckými prostředky,…
Bojový řád 3/O: Komunikace v jednotce PO
Komunikace v jednotce PO, možné způsoby spojení a komunikace, obsluha radiokomunikačních prostředků, radiokomunikace v tunelových stavbách, nouzové postupy při degradaci…
Požárně bezpečnostní zařízení a jeho funkce
Požárně bezpečnostní zařízení v pojetí platného zákona o požární ochraně představují širokou skupinu zařízení, na jejichž funkčnosti závisí např. signalizace požáru,…
Nařízení vlády č. 91/2010, kterým se stanoví podmínky požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv
Nařízení vlády č. 91/2010, kterým se stanoví podmínky požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, patří do povinných témat odborné přípravy…
Metodický pokyn odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí k zabezpečení hlásné a předpovědní povodňové služby
Účelem tohoto pokynu je upřesnění systému hlásné a předpovědní povodňové služby, prováděné podle zákona č. 254/
Dodržování pravidel ke statistickému sledování událostí a zpracování (Dílčí) Zprávy o zásahu
Dodržování pravidel ke statistickému sledování událostí a zpracování (Dílčí) Zprávy o zásahu, podle vyhlášky č. 247/2001 Sb. a Pokynu GŘ HZS ČR č. 10/2006 je dalším…
Zákon 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů
Novelizace krizového zákona (upravené složení bezpečnostních rad a krizových štábů, nasazení jednotek PO za nouzového stavu) je dalším tématem povinné přípravy jednotek…
Soubor typové činnosti IZS: STČ 07 – Záchrana pohřešovaných osob – pátrací akce v terénu
Soubor typové činnosti IZS č. 7 – Záchrana pohřešovaných osob – pátrací akce v terénu je dalším článkem našeho seriálu pro vzdělávání jednotek na základě letošních…