Sobota 25. května 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

5000 hektarů lesa už shořelo

Požár, který propukl v úterý v borovicových lesích v oblasti Tusconu v americkém státě Arizona, se dál rychle šíří a předpovědi meteorologů nedávají mnoho nadějí na jeho brzké zvládnutí.

Podle dnešních informací místních hasičů, kterých bylo již do boje s živlem nasazeno téměř tisíc, se plocha postižená požárem rozšířila jen za posledních 24 hodin o třetinu. Popelem již lehlo na 5000 hektarů piniových porostů v okolí letovisek Summerhaven a Loma Linda. V těchto lokalitách již oheň zničil asi 260 domů.
V oblasti již půldruhého měsíce nespadla ani kapka deště a meteorologové předpovídají i pro příští dny horké počasí se silnými větry, které při velmi nízké vlhkosti vzduchu požáry dále rozdmychávají a šíří do dalších míst. Hasiči přiznávají, že dosud získali kontrolu jen asi nad pěti procenty plochy, na níž se oheň rozšířil.
Z postižené oblasti bylo evakuováno asi 1000 lidí a podle záchranářů potrvá minimálně ještě týden, než se budou moci vrátit do svých bydlišť a zjistit, co z nich zbylo. Požáru padly za oběť i tři telekomunikační věže, hvězdárnu Arizonské univerzity se však podařilo před živlem uchránit.
V celé Arizoně panuje mimořádně horké a suché počasí a dnes tam bylo registrováno již devět větších lesních požárů.
Sdílet