Neděle 5. května 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Tělesně postižení obyvatelé města Olomouc získají zdarma detektory

V pátek 30. června 2017 převzali na požární stanici v Olomouci tělesně postižení spoluobčané 84 hlásičů kouře a detektorů nebezpečných plynů (detektory oxidu uhelnatého a zemního plynu). Ty pořídilo ze svého rozpočtu statutární město Olomouc a občanům se specifickými potřebami je rozdalo zdarma. V jejich bytech a domech je budou v nejbližších dnech instalovat profesionální hasiči.

Úzká spolupráce Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje a města Olomouce v projektu BOSPi (Bezpečnost Osob se Specifickými Potřebami) pokračuje již několikátým rokem. Inspirace pro něj byla nalezena v zahraničí, kde je běžné, že obyvatelé svoje domy a byty vybavují požárními hlásiči a detektory nebezpečných plynů. Také v našem kraji se hasiči v praxi stále častěji setkávají s tím, že detektory zachraňují lidské životy.

Jsme přesvědčeni o tom, že takto instalované hlásiče přispějí ke zvýšení bezpečnosti a k ochraně zdraví a života obyvatel krajského města. Do budoucna bychom v tomto projektu rádi pokračovali a ve spolupráci se statutárním městem Olomouc vybavili další byty hlásiči kouře a detektory nebezpečného plynu. Z pohledu České republiky jde o unikátní projekt,

řekl náměstek krajského ředitele HZS Olomouckého kraje Petr Ošlejšek.

V rámci projektu BOSPi bylo od roku 2015 občanům města Olomouci nainstalováno téměř 360 hlásičů kouře a detektorů nebezpečných plynů.

V předchozích letech byly hlásiče instalovány seniorům, slabozrakým a nevidomým, letos bylo vybráno třiatřicet žadatelů z řad tělesně postižených. Rozdělované detektory jsou bezúdržbová zařízení špičkové kvality s garancí funkčnosti na deset let.

Důvod, proč bezplatně rozdělujeme detektory nebezpečných plynů, je jednoduchý – jejich použití v domácnostech je prokazatelně dobrou prevencí před otravami plynem či požáry. Pohybově či zrakově znevýhodnění lidé jsou na tom v případě kritických situací hůře, proto se jim snažíme pomoct touto formou,

vysvětluje první náměstek primátora, odpovědný za oblast ochrany obyvatel, Martin Major.

V letošním roce budou profesionální hasiči kromě výše zmíněných 84 detektorů instalovat dalších 186 zařízení autonomní detekce kouře a plynu v bytech a v domech s pečovatelskou službou, které jsou v majetku města a ve kterých je vyšší riziko vzniku požáru a otravy plynem nebo CO.

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet