Čtvrtek 22. unora 2018, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner zeka 970 OK

„Den požární bezpečnosti“ v pátek otevřel vrata hasičských stanic, připraveny byly i preventivní akce

Malé i velké zájemce zvou profesionální hasiči každoročně na Den požární bezpečnosti (DPB), který letos vyšel na říjnový „pátek třináctého“ (13. 10. 2017) a je tradičně spojen s možností prohlídky moderní techniky a zázemí hasičských stanic.

Hlavní město Praha

Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy se jako každoročně připojil k celostátní akci „Den požární bezpečnosti“, letos pořádané v pátek 13. října 2017, formou Dne otevřených dveří v sedmi pražských stanicích.

Od 14:00 hodin navštívilo několik stovek obyvatel Prahy stanice na Petřinách, Chodově, Strašnicích, Krči, Smíchově, Radotíně a Modřanech. Akce byla především věnována problematice bezpečného provozu komínů a tepelných spotřebičů a zařízení pro detekci oxidu uhelnatého.

Moravskoslezský kraj

Hlavně stovky školáků z okolních škol s pedagogy zaplavily v pátek 13.10.2017 během dopoledne 21 otevřených hasičských stanic HZS Moravskoslezského kraje na letošní celorepublikový Den požární bezpečnosti (DPB).

Byl zde pro ně i pro další dospělé návštěvníky připraven bohatý program, prošpikovaný ukázkami činnosti, techniky i spoustou užitečných preventivních informací. Hasiči ukazovali školákům i pedagogům vše od zásahové techniky po poskytování první pomoci a balení evakuačního zavazadla, často také používání hlásičů požárů a detektorů nebezpečných plynů.

Příjemné počasí podpořilo radost i neutuchající zájem drobotiny o hasičskou techniku a zázemí a umožnilo na řadě ploch u hasičských stanic stříkání hadicemi. V Hasičském muzeu města Ostravy, kde byl v pátek vstup zdarma, nezaznamenali během dopoledne zvýšený počet návštěvníků. V páteční odpoledne navštěvují stanice v MS kraji hlavně rodinky s dětmi a seniory.

Na různých místech Moravskoslezského kraje četli zástupci HZS MSK hasičské pohádky ze stejnojmenné knihy. Přímo na stanicích to bylo ve Frýdku-Místku, Nošovicích, Třinci, Novém Jičíně, Karviné a Opavě, jinde dojeli hasiči přímo do škol – v Ostravě do MŠ v Michálkovicích, v Bruntálu do MŠ Pionýrská.

Například centrální hasičská stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu měla v pátek třináctého nejvíce ukázek pro školy a veřejnost v rámci krajského města. Nejvíce zaujalo vyprošťování zraněných osob z havarovaného automobilu a „mluvící“ mobilní siréna pro varování a informování obyvatelstva. Během dopoledne areálem proudily stovky školáků.

Hlavně školáci přecházeli po těchto oficiálních ukázkách do velkého stanu prevence, kde měli hlavní slovo preventisté HZS MSK. Zde se posluchači dozvěděli nové informace o hlásičích požárů a detektorech nebezpečných plynů, včetně ukázky intenzivního zvuku těchto čidel, o přenosných hasicích přístrojích, ochranných pomůckách pro úspěšné přežití mimořádné události a třeba o evakuačním zavazadle.

Hasičské stanice ve Frýdku-Místku, Třinci a Nošovicích navštívilo během pátečního dopoledne bezmála 1000 dětí z řad mateřských, základních a středních škol. Na všech třech stanicích se četly hasičské pohádky od 9 hodin.

Ve Frýdku-Místku se na stanovišti prevence lidé dozvěděli, jak se chovat v případě požáru, jak nahlásit požár, či co si vzít do evakuačního zavazadla. Vyzkoušeli si, jak fungují hlásič požáru a detektor nebezpečných plynů (mj. CO). Venku pak soutěžili v sestřelování zavěšené plastové lahve nebo v zodpovědění otázky, kolik asi váží hasičská hadice. Blíže se pak seznámili s problematikou prací na vodě, kdy si vyzkoušeli si přechod po záchranném chodníku, nebo si zvedli záchranné saně.

V Nošovicích  se návštěvníci seznámili s bezpečností vozidel u dopravních nehod. Dále si detailně prohlédli částečně rozřezané vozidlo z nedaleké automobilky s odkrytými součástkami a bezpečnostními prvky vozidla. Rovněž se mohli seznámit s vybavením zdravotnické záchranné služby.

V Třinci, kde bylo před časem otevřeno moderní Integrované výjezdové centrum (IVC) se pro změnu hasiči zaměřili na zásahy u dopravních nehod, kdy dětem na slovo vzatí odborníci předvedli svou práci při vyprošťování osob z havarovaného vozidla.

V okrese Karviná profesionální hasiči během celého pátku rozmisťovali letáky na nástupních plochách pro požární techniku u bytových domů, které jsou zaplněny automobily a ve špatně přístupných lokalitách, kde je snížená průjezdnost požární techniky.

Na stanici do Karviné přišlo během prodloužených tří dní 500 školáků, na dalších během pátečního dopoledne v desítkách osob (Havířov, Český Těšín, Bohumín). V 16 hodin se koná taktické cvičení v Domově s pečovatelskou službou v Petřvaldě.

Také o profesionální hasiče v okrese Opava byl v pátek ráno a dopoledne velký zájem. Do opavské stanice přišlo na 500 malých i velkých zájemců, po stovce osob na stanice v Hlučíně a Vítkově. Byly připraveny ukázky hašení požáru hořlavých kapalin, záchrana osob z výšky a zásah u dopravní nehody s vyprošťováním o­sob.

Tradičním účastníkem DPB bývají i dobrovolní hasiči z obce Hrabyně na Opavsku. Letos opět otevřeli pro zdejší základní a mateřskou školu svou zbrojnici, předvedli techniku, některé činnosti, oblékli děti do zásahových oděvů a hlavně opět jim trochu jinak než v minulých letech vytvořili překážkovou dráhu, kterou všechny děti absolvovaly. Předškolní děti musely během absolvování lehčích překážek ulovit malého plyšového dráčka Hasíka, kterého donesly až do cíle, starší se zapotili při manipulaci s hadicemi a přenosným hasicím přístrojem.

Několik desítek osob přišlo v okrese Bruntál do každé ze tří otevřených stanic – Bruntál, Krnov a Rýmařov. Vedle klasických ukázek hasičské činnosti, techniky a vybavení byly na stanici v Bruntálu, kde byl zájem největší, stanoviště s ukázkami hlásiče požáru, spojené s procházením zakouřeným stanem, a ukázky hašení hořlavé kapaliny přenosným hasicím přístrojem. Součástí odpoledního programu DPB 2017 bude na Bruntálsku kontrola vnějších požárních hydrantů a kontrola průjezdnosti označených nástupních ploch pro požární techniku.

V okrese Nový jičín byly obě stanice – Nový Jičín a Bílovec – připraveny s ukázkami zásahové techniky, výstroje a výzbroje hasičů, komentovanými prohlídkami zázemí stanice a soutěžemi pro děti i dospělé.

DPB byl i letos vyhlášen na „šťastný“ pátek třináctého, aby se ukázalo, že hasiči se pověr nebojí a že nejdůležitější je zodpovědný přístup každého jedince k ochraně před mimořádnými událostmi. Jeho cílem je propagovat požární ochranu jak ukázkami techniky, tak formou preventivně výchovné činnosti.

Pardubický kraj

Již podruhé v České republice předčítali hasiči malým dětem Hasičské pohádky. Na stanicích Pardubického kraje přesně v 9 hodin děti bedlivě poslouchaly z knihy plné hasičských příběhů. Do této akce se zapojili i hasiči z Pardubického kraje, konkrétně na stanicích v Pardubicích, Chrudimi, ve Vysokém Mýtě, Moravské Třebové a Litomyšli.

V hasičské knížce pod názvem Hasičské pohádky je 14 klasických pohádek. V nich děti potkají draky, čerty, skřítky, statečné kohouty i kapry záchranáře. Společně s vypravěčem mohou děti držet palce kominíku Jankovi, aby stihl včas vymést všechny pekelné komíny, nebo přemýšlet, která kapička vody je ta nejdůležitější.

Pohádkové čtení bylo spojeno i s prohlídkou stanice a hasičské techniky. Zvány byly děti z mateřských škol a předčítali jim hasiči z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Plzeňský kraj

V Plzeňském kraji se hasiči k tomuto dni připojili čtením pohádek ve vybraných mateřských školách a na stanicích v Plzni, Rokycanech, Domažlicích, Tachově a Sušici. Hasičkou pohádkou přišli potěšit hasiči hospitalizované děti také do nemocnic.

Prevence zaměřená na širokou veřejnost probíhala mimo jiné u větších nákupních center v Plzni, Přešticích, Kralovicích a Rokycanech, kde příslušníci odboru prevence poskytovali informace týkající se autonomních hlásičů požárů a hasicích přístrojů a rozdávali letáky.

Ústecký kraj

V pátek 13. října 2017, v rámci Dne požární bezpečnosti, navštívilo požární stanici Děčín 21 dětí z Mateřské školy Děčín, Riegrova ulice. Nejdříve si se zaujetím prohlédly Požární stanici Děčín, kde je v garážích nejvíce zaujala auta. Poté následovalo, v pořadí již druhé, čtení hasičský pohádek, které napsali příslušníci Hasičského záchranného sboru z celé České republiky.

Děti si poslechly pohádku O Pavlíkovi, který se chtěl stát hasičem a jeho kamarádu dráčkovi, která je velmi zaujala. S sebou si pak odnesly dárečky – knihu Hasičských pohádek a omalovánky s obrázky z této knihy.

Požární stanici Litoměřice navštívilo celkem 52 dětí a 6 členů pedagogického dozoru z MŠ Baarova, Litoměřice a ZŠ a MŠ Lingua Universal Litoměřice. Děti si prohlédly požární stanici a poslechly si hasičskou pohádku.

Nejinak tomu bylo ve stanici v Ústí nad Labem, kterou navštívily děti z Mateřské školy Zvoneček. Děti si prohlédly stanici, v garážích viděly vybavení hasičských aut. Nejvíce je zaujalo sjíždění hasičů po skluzu. Po té jim dva příslušníci Hasičského záchranného sboru přečetli hasičskou pohádku O malém velkém slonovi a O hasičském dráčkovi. Děti dostaly pexesa a omalovánky.

Sdílet
Banner happyend OK