Úterý 12. listopadu 2019, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

Tým HZS Moravskoslezského kraje trénuje v Černé Hoře rychlé čerpání vody a stavbu hrází

Vysokokapacitní čerpání vody (HCP) a stavbu nejrůznějších typů protipovodňových hrází, například pomocí speciálních hliníkových konstrukcí i klasických pytlů s pískem, mezitím i norných stěn, trénuje od pondělka 20. 11. 2017 v Černé Hoře v okolí hlavního města Podgorici desetičlenný tým profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), a to ve spolupráci s domácími a slovinskými hasiči.

Zatímco první polovina pětidenního mezinárodního výcviku v rámci projektu Evropské unie Direct byla zaměřena teoreticky, čtvrtek a pátek se už trénuje v terénu, především u jezera Skadar Lake – jižně od hlavního města.

Výkonná vodní čerpadla mají moravskoslezští hasiči zapůjčená v místě výcviku. V pátek 24. 11. 2017 zde vyvrcholí mezinárodní příprava velkým protipovodňovým cvičením.

HZS MSK se letos zapojil do třístranného dlouhodobého projektu Evropské unie Direct (Disaster Resilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference, zaměřené na zkušenosti ze snižování rizik při velkých katastrofách.

První společný výcvik, který připravil HZS MSK, se konal v červnu 2017 v Ostravě a okolí na téma dopravní nehody. Specializoval se na záchranu zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel.

Ve druhé polovině října odjeli hasiči z HZS MSK do Slovinska na druhou část společného výcviku se slovinskými a černohorskými hasiči, zaměřeného na likvidaci požárů v přírodě. Ve zmíněných třech zemích se uskuteční celkem šest společných specializovaných výcviků.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner eurofire_tubus OK