Pátek 3. května 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Temelíně proběhlo první letošní cvičení, okolí se nijak nedotklo

Hned dvě události musely během cvičení řešit havarijní štáb a zasahující skupiny v Jaderné elektrárně Temelín. Do prvního letošního cvičení se 10. dubna 2018 zapojilo sedm desítek odborníků. Okolí se cvičení nedotklo.

Reakci na fiktivní poruchu v jaderné části a následně i fiktivní požár v nejaderné části procvičovali odborníci v Jaderné elektrárně Temelín.

Musíme být připraveni i na stavy, kdy se situace bude komplikovat a budeme muset najednou řešit více událostí.

V Temelíně děláme maximum proto, abychom to reálně nikdy nepotřebovali, nicméně i pro tyto případy je potřeba mít nastaven systém a ověřovat, že je plně funkční,

poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Do prvního letošní cvičení se zapojili operátoři na simulátoru. Hasiči ČEZ likvidovali fiktivní požár transformátoru a veškeré zásahy řídil havarijní štáb elektrárny. Okolí se cvičení nedotklo. Elektrárna spouštěla pouze rozhlasové sirény, které jsou méně výrazné než areálové.

Během cvičení si Temelín prověřil komunikaci s moskevským centrum WANO (Sdružení provozovatelů jaderných elektráren). Systém předávání informací je jasně nastaven. Elektrárna by informovala šest subjektů jako například Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje.

Mezi příjemci informace by bylo i moskevské centrum WANO. Přes něj by byla informace předána i dalším provozovatelům jaderných elektráren, což je důležité například pro posouzení situace experty mimo elektrárnu.

Ročně v Temelíně proběhne devět cvičení. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních, technologických nebo ekologických událostí je to například i eliminace požárů.

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín
Sdílet