Pátek 25. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner & VIP: Pavliš a Hartmann 970x150 Čerpadla

FFCH 2009: Nejtvrdší dvojici mají v Hošťálkovicích

Poslední sobota měsíce srpna je tradičním termínem akce Firefighters Challenge. Soutěž je modifikací TFA, čili věrně simuluje počínání hasičů při jejich zásahu. Letos byla akce silně ovlivněna trvalý deštěm, který se na trať snášel takřka celé dopoledne.

Poslední sobota měsíce srpna je v Ludgeřovicích na Hlučínsku tradičním termínem akce Firefighters Challenge. Soutěž je modifikací TFA, čili věrně simuluje počínání hasičů při jejich zásahu. Letos byla akce silně ovlivněna trvalý deštěm, který se na trať snášel takřka celé dopoledne. Přeháňky se objevovaly také během samotné akce, i když ne již tak intenzivně. Dvojici hasičů tak cestu k úspěšnému dokončení stěžovaly nejen silové disciplíny trati, ale i nepřízeň počasí. Počasí ovlivnilo i diváckou kulisu a připravený doprovodný program.

Soutěžní dvojici nejprve čekalo roztažení dvou „B“ proudů, které navíc zatížilo i přidané závaží. Po odložení proudnic za metu se oba přesunuli do malého lesíku, aby pomohli z trati odstranit spadlý strom (kulatinu). Následoval přesun k věži, na kterou bylo posléze nutné za pomocí lan vyzvednout dva barely. Díky počasí se nejhorší disciplínou stal přeskok bariéry. Dvojice musela dobře rozvážit své sily a zvolit některou z variant. Buď oba zvládnou bariéru přeskočit, nebo jeden druhému pomůže. Třetí možností bylo použití přistaveného žebříku, který byl ale dále od trati a tím vznikala časová ztráta při jeho využití. Neméně náročné bylo i motání hadic do kotouče na předposledním úseku trati. Mocnými údery kladivem do závaží pak dvojice finišovala. Bylo nutné pomocí posunu tohoto závaží zachytit drátek, který zastavil elektronickou časomíru. Dvojice mohla konečně vydechnout.

Letošního ročníku se zúčastnilo třiadvacet soutěžních dvojic, sedmnáct z nich bylo z České Republiky, čtyři dvojice vyslalo Slovensko a dvě dorazily z Polska. Umístění prvních pěti vypadalo následovně:

1. Tomáš Kernbach, Jan Babulák SDH Hošťálkovice 3:52:40
2. Ing. Petr Kozelek, Ing. Jiří Mohyla JSDH Dolní Benešov 3:58:94
3. Daniel Kurek, Jiří Brož SDH Darkovice 3:59:59
4. Radoslav Jaroš, Roman Jaroš JSDH Ludgeřovice 4:08:59
5. Václav Tyleček, Tomáš Kollárik HZS MSK ÚO Ostrava 4:16:46

Všechny přihlášené dvojice trať úspěšně dokončily. Dvě dvojice se před konáním akce omluvily. Byli mezi nimi i zástupci HZS Přerov, loňští vítězové, kterým v účasti bránili jejich služební povinnosti. Všechny zúčastněné dvojice získaly taštičku s drobnou upomínkou na tuto akci a triko letošního ročníku. Prvních pět získalo rovněž i finanční ocenění. Nejtvrdší dvojicí letošního roku vyslala jednotka Ostrava – Hošťákovice. Trať tato dvojice zaběhla pod čtyři minuty a oprávněně se tak radovala z titulu. Jejich jména již tak budou navždy vyryta na putovním poháru této soutěže.

Pro Požáry.CZ David Lange

-kow-

Sdílet
Banner Fireport 970