Úterý 16. července 2019, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Kobit THZ 970*150 OK

Pád dopravního letadla prověřil součinnost složek IZS při cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště

Námětem cvičení IZS ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Karlovarském kraji byla letecká dopravní nehoda. Letadlo s 61 lidmi na palubě na lince Moskva – Karlovy Vary ohlásilo 13. září 2018 tíseň a vyžádalo okamžitou pomoc vyhlášením tísňového signálu MAYDAY.

Řízení leteckého provozu na základě zprávy o tísni okamžitě aktivovalo pátrací a záchranné jednotky v souladu s příslušným plánem činnosti. Podle signálu z letadla došlo k nehodě ve vojenském prostoru Hradiště, což následně potvrdilo i volání svědka na tísňovou linku.

Svědek také upřesnil, o kterou část vojenského prostoru se jedná a také že vidí sloup černého kouře. V určeném prostoru letecké havárie připravili hasiči několik autovraků a několik desítek částí autovraků, které simulovaly trosky zříceného letadla.

Na dvou místech v době zahájení cvičení trosky začaly hořet. Záchranné složky byly shromážděny poblíž místa cvičení, k plnění úkolů cvičení ale byly vysílány v časech, které odpovídaly reálnému dojezdu ze svých základen.

První záchranáři na místě tak museli provést průzkum místa události, odhadnout rozsah nehody, odhadnout počet i závažnost zraněných osob, odhadnout počet záchranných složek ke zvládnutí zásahu.

Jedním z hlavních cílů cvičení bylo vyzkoušet metodu třídění zraněných osob při události s velkým počtem zraněných. Při této metodě jsou osoby roztříděny do čtyř skupin přímo na místě události podle závažnosti zranění a teprve podle tohoto třídění jsou odsunuty na stanoviště záchranné služby.

Ta následně určuje, jakým způsobem a s jakou prioritou jsou zranění převáženi do zdravotnických zařízení.

Nejvážněji zranění byly transportovány letecky a to do nemocnice v Karlových Varech a v Plzni. Další osoby pak převezly sanitky do simulovaného zdravotnického zařízení v objektu vojenských hasičů Hradiště.

Na místě kromě záchranářů působila i skupina první psychologické pomoci, bylo zřízeno Asistenční centrum pomoci pro nezraněné účastníky nehody a příbuzné obětí nehody s podporou Informačního systému MicroRescue.

Do tohoto systému všechny základní složky IZS vkládají informace o účastnících a obětech větších neštěstí a následně je možné v systému identifikovat, kde se který účastník nehody nachází.


Ve druhé části cvičení se provádělo pátrání v prostoru nehody po případných dalších obětech, po dalších troskách letadla, na místě začali pracovat členové týmu vyšetřování leteckých nehod či identifikace obětí.

Celkem se cvičení zúčastnilo 400 záchranářů z řad hasičů, záchranné služby, policie, báňské záchranné služby, vyšetřovatelů leteckých nehod, DVI tým pro identifikaci obětí.

S ohledem na velké množství zraněných byl v rámci cvičení aktivován traumaplán, na místě tak zasahovaly posádky záchranné služby z Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kra­je.

Cvičení se zúčastnilo 17 jednotek profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů.

Martin Kasal
tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kraje
Sdílet
Banner Stimax.cz 970