Úterý 25. června 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči na Benešovsku procvičovali zásah při pádu letadla na leteckém dni

V úterý 25. září 2018 byl v deset hodin dopoledne z řídící věže letiště Benešov u obce Nesvačily ohlášen na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje pád malého letadla do diváků při leteckém dni.

Oznámení nehody bylo součástí předem připraveného scénáře taktického cvičení základních složek integrovaného záchranného systému. Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče ze stanice HZS Benešov a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bystřice, Neveklov a Olbramovice.

Jako první se na místo dostavila hlídka Policie ČR, která po základním průzkumu začala s postupným tříděním zraněných osob. Následoval příjezd hasičů a zdravotnické záchranné služby.

Hasiči společně s policisty vyprostili všechny zraněné osoby a postupně je přenesli na předem připravené místo, kde probíhalo prvotní ošetření a stabilizace zdravotního stavu a poté transport do nemocnice.

Na samotném letadle bylo provedeno protipožární opatření a hasiči připravili také dva C proudy s pěnou pro případ požáru. Cílem cvičení bylo prověřit součinnost složek IZS při letecké nehodě a následnou spolupráci při ošetřování většího počtu zraněných osob.

Cvičení se zúčastnili také experti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Role figurantů se skvěle zhostili studenti Střední odborné školy a Střední zdravotnické školy z Benešova, které pro zvýšení reality události namaskovali instruktoři Českého červeného kříže.

nprap. Petr Svoboda
HZS Středočeského kraje
Sdílet