Úterý 24. listopadu 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Česká reprezentace v požárním sportu míří do ruské Ufy na mistrovství světa

Kompletní reprezentační družstvo Hasičského záchranného sboru ČR se dnes (10.9. 2009) sešlo v Praze na MV-generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. V odpoledních hodinách totiž odcestuje do ruské Ufy na Mistrovství světa hasičů a záchranářů v disciplínách požárního sportu, které ve městě na Uralu probíhá ve dnech 10. až 15. září 2009.

Kompletní reprezentační družstvo Hasičského záchranného sboru ČR se dnes (10.9. 2009) sešlo v Praze na MV-generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

V odpoledních hodinách totiž odcestuje do ruské Ufy na Mistrovství světa hasičů a záchranářů v disciplínách požárního sportu, které ve městě na Uralu probíhá ve dnech 10. až 15. září 2009.

Týmu při odjezdu popřál hodně úspěchů náměstek generálního ředitele HZS ČR
plk. Ing. František Zadina.

Na mistrovství světa se již tradičně bude závodit ve čtyřech disciplínách: běhu na 100 metrů s překážkami, divácky velmi atraktivní disciplíně výstupu do 4. podlaží cvičné věže, štafetě 4 × 100 metrů s překážkami a královské disciplíně požárním útoku.

Družstvo je složeno z nejlepších závodníků, které Hasičský záchranný sbor ČR má. Tvoří jej příslušníci celkem šesti HZS krajů a podpůrný tým. Na mistrovství světa jsme se intenzivně připravovali a věříme, že v Ufě uspějeme a navážeme tak na minulé úspěchy. Našimi největšími soupeři v boji o přední umístění jsou zřejmě jako již tradičně týmy z Běloruska, Ruska a Ukrajiny," říká vedoucí družstva Emil Dopirák.

Všech jedenáct závodníků bylo do reprezentace, vedené trenéry Josefem Pěnčou a Ivanem Resslerem, nominováno na základě svých dlouhodobě vynikajících sportovních výsledků.

Čeští reprezentanti sklízejí na mezinárodních soutěžích v požárním sportu již tradičně velké úspěchy.

Na posledním světovém šampionátu v požárním sportu, které v roce 2008 hostila bulharská Sofie, skončila česká reprezentace na celkovém třetím místě. Proti předchozímu mistrovství světa v Teheránu si tak naše reprezentace o jedno místo polepšila a potvrdila svou příslušnost k absolutní světové špičce. Česká reprezentace se ukázala především ve štafetě na 4× 100 s překážkami, kde získala druhé místo, a v královské disciplíně požární útok, kde byla třetí.

Česká reprezentace také obsadila celkové druhé místo na XIV. Mezinárodní hasičské soutěži – „hasičské olympiádě", kterou v letošním červenci hostila Ostrava.

Více informací o Mistrovství světa v Ufě na www.firesportufa.com/en/11/

Požární sport má v českých zemích velkou tradici. Poprvé se čeští hasiči zúčastnili mezinárodního klání v požárním sportu již v roce 1968. O dva roky později – v roce 1970 – byl požární sport zaveden jako součást odborné přípravy pro všechny profesionální hasiče v celém Československu. V tomtéž roce se v Ostravě uskutečnilo první celostátní mistrovství republiky v požárním sportu.

Požární sport dnes není jen součástí tělesné přípravy příslušníků hasičských záchranných sborů, ale tradiční sportovní klání, kde výkony mnohdy snesou srovnání s profesionálními sportovci. Požárnímu sportu se v České republice věnuje na 7.000 týmů všech kategorií a věkových skupin, fanouškovskou základnu tvoří více než 320.000 členů hasičských spolků a sdružení.

Více o požárním sportu na www.hzscr.cz/…s-sport.aspx

Mistrovství světa v Ufě se zúčastní sportovní delegace složená z těchto příslušníků HZS ČR:

Vedoucí sportovní delegace

Ing. Zdeněk Nytra HZS Moravskoslezského kraje ředitelství HZS kraje

Člen delegace a překladatel

Ing. Jaroslav Novotný HZS Ústeckého kraje ředitelství HZS kraje

Rozhodčí

Ing. Tomáš Lefner HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava

Vedoucí družstva

Emil Dopirák HZS Plzeňského kraje územní odbor Domažlice

Trenéři družstva

Josef Pěnča HZS Jihomoravského kraje územní odbor Blansko

Ivan Ressler HZS Zlínského kraje územní odbor Uherské Hradiště

Závodníci

Karel Ryl HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava

Jakub Pěkný HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava

Pavel Krpec HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava

Martin Provazník HZS Plzeňského kraje územní odbor Plzeň

Ing. Jaroslav Hrdlička HZS Plzeňského kraje územní odbor Domažlice

Jindřich Harasimovič HZS Plzeňského kraje územní odbor Plzeň

Jan Hopp HZS kraje Vysočina územní odbor Jihlava

Lukáš Hons HZS kraje Vysočina územní odbor Třebíč

Bc. Martin Kulhavý HZS Libereckého kraje ředitelství HZS kraje

Marek Jarůšek HZS Jihomoravského kraje územní odbor Blansko

Petr Mařan HZS Královéhradeckého kraje územní odbor Hradec Králové

kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR


-swo-

Sdílet