Sobota 22. ledna 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Můj názor

Velitelé a strojníci do hasičských škol

Ve velkých městech je záchranářská činnost zajištěna HZS, zatímco dobrovolné sbory tam téměř neexistují. Jiná situace je na většině území naší republiky – na venkově. Tady, v případě potřeby, přijíždí k zásahu pár profíků a až desítky dobráků. HZS sice může povolat vzdálenější jednotky HZS, ale dojezdy jsou tak dlouhé, že mnohdy nemá cenu, aby jezdily.
Vážený pane ministře, měl byste své podřízené tlačit k tomu, aby nevymýšleli nařízení a zákony, které dobrovolnou činnost omezují a zakazují. Například máme spoustu schopných řidičů, ale na co potřebují profesní průkaz, když to není jejich profese? Uvedu další příklad – školení, která provádí HZS, jsou ne vždy až tak kvalitní. Co je platné, že nám přečtou spoustu čísel (ta hned zapomeneme) a ukážou moderní techniku, kterou doma nemáme, když opravu techniky neškolí, protože to neznají.
Proto navrhujeme, aby velitel a strojníci byli vyškoleni v hasičských školách a doma si vychovali libovolný počet zástupců. Víme, že stát dává na hasičinu několik miliard ročně, ale téměř všechno spolknou HZS. Nejhorší je, že mnoho se rozplyne neuváženě a v kancelářích. Na obce nezůstane skoro nic, proto také technika rychle stárne a členové ztrácejí chuť do práce. Je mnoho sborů, které již proto nefungují. Jsme tedy přesvědčeni, že kdo je ochoten dělat něco zadarmo, měl by mít větší podporu obcí, krajů i ministerstva.

Ladislav Toman, starosta SDH Klášterec nad Orlicí
Sdílet