Pátek 26. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Fotovýstava o hasičské olympiádě v ostravském K-Triu

Čtrnáct fotografií, připomínajících loňskou hasičskou olympiádu CTIF v Ostravě, je od 15. 4. 2010 vystaveno v restauraci kulturního centra K-Trio v Ostravě-Hrabůvce. Určitě tak zpříjemní hezké chvilky nad pokrmem či pitím…

Čtrnáct fotografií, připomínajících loňskou hasičskou olympiádu CTIF v Ostravě, je od 15. 4. 2010 vystaveno v restauraci kulturního centra K-Trio v Ostravě-Hrabůvce. Určitě tak zpříjemní hezké chvilky nad pokrmem či pitím…

Fotografie vznikly v roce 2009 během hasičské olympiády CTIF v Ostravě, která se konala poslední červencový týden na různých místech Ostravy, především na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích, dvě tréninkové plochy byly v Ostravě-Porubě a po celém Moravskoslezském kraji se konaly nejrůznější společenské a prohlídkové akce. Olympiády, která se koná jednou za 4 roky a ČR ji hostilo po dlouhých 36 letech (naposledy Brno v roce 1973), se zúčastnilo 3000 hasičských sportovců z 28 zemí světa, profesionálních i dobrovolných hasičů (mužů i žen) i hasičské mládeže. K tomu můžeme připočíst další více než tisícovku trenérů, rozhodčích, delegátů a dalších významných návštěvníků.

Zatímco dospělí sportovci bydleli především na ostravských VŠ kolejích a ubytovnách (delegáti v hotelech), hasičský dorost měl své centrum (Hasičský tábor) v areálu tří středních škol v Ostravě-Zábřehu ve Středoškolské ulici. Tam byly děti ubytovány, stravovaly se zde a měly zde (vedle oficiálních soutěží na vítkovickém stadionu) i speciální Táborovou olympiádu.

Česká republika posbírala na ostravské olympiádě mnoho cenných kovů, olympiáda byla pro ČR a hasiče úspěšná i po stránce organizační, což si také její účastníci (při srovnání s předchozími olympiádami) často pochvalovali. A samotné město Ostrava tak bylo opět trochu více zviditelněno…

CTIF je zkratka pro mezinárodní organizaci, zaštiťující hasičské hry.

Vystavené fotografie jsou výběrem z cca 8000 především dokumentačních fotografií, které během několika olympijských dní vyfotili 4 příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (viz jejich společné foto (1) s textem a přiložený papír s jejich jmény). Vedle toho samozřejmě vznikly další tisíce fotografií a stovky metrů či DVD videozáznamů dalších autorů z Čech, Moravy a Slezska i ze zahraničí…

 

Info: Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje 


-wap-

Sdílet