Středa 20. ledna 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasičský záchranný sbor České republiky v pondělí vypraví humanitární pomoc do Severní Makedonie

Cestou Mechanismu civilní ochrany Unie přijala Česká republika žádost o materiální humanitární pomoc v souvislosti s prokázáním výskytu nového koronaviru na území Severní Makedonie.

Dne 13. ledna 2021 Ministr vnitra poskytnutí materiální humanitární pomoci této zemi schválil, a HZS ČR začal okamžitě s přípravou a zajištěním administrativního a logistického vyřízení veškerých potřebných náležitostí.

Organizací příjmu a poskytování humanitární pomoci je v České republice ze zákona pověřen Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR), ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí.

Vzhledem k tomuto zákonnému zmocnění a svému personálnímu i technickému vybavení přijímá operační a informační středisko generálního ředitelství HZS ČR, jako jediné kontaktní místo v ČR pro administraci žádostí Mechanismu civilní ochrany Unie, žádosti států o humanitární pomoc. Prostřednictvím HZS ČR Česká republika také o humanitární pomoc sama žádá.

O víkendu bude zásilka zabalena a připravena na transport, aby mohla v pondělí, v ranních hodinách vyrazit ze základny Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Cesta je naplánována se zastávkami na přespání v maďarském Szegédu, a bulharské Sofii. Do místa určení v severomakedonské Skopje dorazí pomoc ve středu.

Zásilka v celkové hodnotě přesahující 5 milionů Kč, z prostředků Ministerstva vnitra, obsahuje 18.000 respirátorů FFP2, 108.000 roušek, a 5.000 ochranných obleků., a bude předána zástupcům Ředitelství pro ochranu a záchranné práce Severní Makedonie. Zásilka bude přepravena jedním nákladním automobilem ZÚ HZS ČR.

Jedná se o první letošní zásilku humanitární pomoci, kterou organizuje HZS ČR. V nedávné minulosti jsme zajišťovali humanitární pomoc například Arménii, Francii, San Marinu, Chorvatsku a dalším.

plk. Mgr. Rudolf KRAMÁŘ
Ministerstvo vnitra – generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru České republiky
Sdílet