Středa 3. března 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči před i za objektivem 2010 – přihlašte se!

Jedinečnou příležitost opět mají všichni zapálení hasičští fotografové. Hasiči HZS Moravskoslezského kraje ÚO Bruntál pod záštitou České asociace hasičských důstojníků a preventivně výchovného webového portálu www.hasik.cz totiž vyhlašují už šestý ročník celostátní fotografické soutěže „Hasiči před i za objektivem“.

Jedinečnou příležitost opět mají všichni zapálení hasičští fotografové. Hasiči HZS Moravskoslezského kraje ÚO Bruntál pod záštitou České asociace hasičských důstojníků a preventivně výchovného webového portálu www.hasik.cz totiž vyhlašují už šestý ročník celostátní fotografické soutěže „Hasiči před i za objektivem“. Že jste se ještě nezúčastnili? Máte nějaké fotky, ale netroufáte si? Nevíte prostě, jak na to? Žádný strach.

Stačí jen splnit dvě jednoduché podmínky:

  • Soutěže se smí zúčastnit fotoamatér z řad profesionálních i dobrovolných hasičů i „nehasič“.
  • Černobílé nebo barevné reportážní či umělecké fotografie na lesklém fotopapíře ve formátu nejméně 18×24 cm a ve formátech přibližně z tohoto rozměru odvozených je nutno včas odeslat na adresu: Martin Šíbl, HZS MSK, Zeyerova 15, Bruntál 792 01.


Termín uzávěrky letošního ročníku soutěže „Hasiči před i za objektivem“ 2009 – 2010" je 30. června 2010 – tento termín lze z důvodu pozdního zveřejnění i lehce (v řádu dnů) překročit.

Soutěží se v následujících kategoriích:

Kategorie A – Požáry
Kategorie B – Ostatní zásahy
Kategorie C – Výcvik
Kategorie D – Život na stanici

A teď to nejlepší:

a) V každé kategorii bude vyhlášeno 1., 2. a 3. místo s finančním ohodnocením:

1. místo: 1 500 Kč
2. místo: 1 000 Kč
3. místo: 500 Kč

b) Jde o jedinečnou příležitost publikovat své snímky v originálním neprodejném kalendáři, který se nám daří za podpory ČAHD a obětavých nadšenců z „Klubu hasičských fotografů“ v Bruntále již tradičně realizovat. V kalendáři jsou publikována vybraná vítězná díla ze všech kategorií a ročníků fotosoutěže, přičemž kalendář je publikovaným autorům rozesílán domů. Kalendář je také v omezeném počtu prostřednictvím ČAHD distribuován na jednotlivé územní odbory HZS po celé České republice.

c) Zaslané fotografie budou vyhodnoceny komisí, jejíž předsedou bude letos opět světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit ze Sovince, což si myslím, že je poctou pro každého fotografa. Tato skutečnost by v žádném případě neměla odradit začínající, nebo ve fotosoutěži dosud nezúčastněné fotografy, jelikož pan Štreit se na nové autory a práce doslova těší.

Pozn.: Své dotazy směřujte na mail dotazy.fotosoutez@email.cz nebo i na mail můj, či dalších organizátorů soutěže. Podrobné propozice, které jsou prakticky shodné s loňským ročníkem, naleznete na www.hasik.cz

A jaký je můj pocit fotografa a hasiče z prací zúčastněných autorů z posledních let soutěže? Musím napsat, že na letošní nové práce se už teď velice těším! V loňském ročníku nám totiž byla zaslána naprosto vynikající a unikátní sestava fotografií. Jednalo se doslova o ukázkovou mozaiku, složenou ze střípků hasičského života. Obsah snímků vzal často přihlížející nejen za oko, ale i za duši. Mnoho snímků vidím stále ještě před sebou, ač už je to téměř rok, co jsem je viděl rozložené doma, u Štreitů.

Pozoroval jsem tehdy pana Štreita při výběru vítězných prací a musím říci, že jeho výběr byl v loni opět o notný kus obtížnější. Bylo to způsobeno jeho velice zodpovědným přístupem k vyhodnocení naší hasičské fotosoutěže a především také rostoucí kvalitou zasílaných prací.

V prvních ročních se čas od času stávalo, že některé práce šly bez většího rozvažování na hromádku děl vyřazených z „bodování“. Loni se naopak nezřídka stalo, že náš hlavní porotce bral opakovaně do rukou stále tytéž fotografie a jeho rozhodování nebralo v některých případech konce. Dlouhé minuty mistr pozoroval snímky a občas se nás také dotazoval na některé souvislosti vycházející z hasičské praxe a na snímku zachycené situace. Po té se opět na dlouhé minuty odmlčel…

Chci proto touto cestou panu Štreitovi za jeho nevšední pečlivost poděkovat! Sám zatím ještě nevím, jestli se letošního ročníku zúčastním. Už v loni jsem své práce do soutěže nezařadil, jelikož jsem si již zasoutěžil dostatečně :-) Jedno vím ale jistě. S chutí se opět s klukama rozjedu na Sovinec, abych se pracemi nejen pokochal, ale něco nového se i přiučil. Jak pravil klasik: „Umění dlouhé, život krátký“.

Za tým realizátorů Štěpán Mikulka
Foto a text. Štěpán Mikulka

-kow-

Sdílet
Seriál: Fotosoutěž: Hasiči před i za objektivem