Pátek 26. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Čeští hasiči obhájili pozici vicemistrů světa v požárním sportu

Pohár vicemistrů světa a stříbrné medaile vybojovalo na Mistrovství světa v požárním sportu v Doněcku na Ukrajině reprezentační družstvo českých hasičů. Přes tři nováčky v družstvu se týmu podařilo obhájit loňskou pozici v silné konkurenci zemí, kde se požárnímu sportu věnují profesionální sportovci.

V první disciplíně mistrovství – ve výstupu na věž byl z našich nejlepší Karel Ryl (14,29s), z nováčků v družstvu se dobře uvedl Kamil Bezruč (14,61s). Jako družstvo jsme v disciplíně skončili na čtvrtém místě. V běhu na 100m překážek byl z družstva překvapivě nejlepší nováček Martin Roháč (16,13s), naopak se velmi nevedlo dalšímu nováčkovi Pavlu Krbcovi a loňskému semifinalistovi Jakubu Pěknému. Přesto v družstvech obsazujeme velmi cenné třetí místo a necháváme za sebou favorizovaný tým Ruska.

Týmové disciplíny jsou naší silnou stránkou a potvrdilo se to i v Doněcku, ve štafetě 4×100m obsadily naše štafety třetí a čtvrté místo a nechaly za sebou dlouhou řadu zvučných jmen. Čtveřice Jaroslav Hrdlička(domeček)-Pavel Krpec(bariéra)-Petr Mařan(hadice)-Jan Hopp(hašení) dosáhla skvělého času 55,35s. Druhá štafeta ve složení Martin Roháč(domeček)-Michal Staněk(bariéra)-Jakub Pěkný(hadice)-Marek Jarůšek(hašení) zaběhla ještě lépe a za čas 54,78s získala bronzové medaile a tím i tři cenné body pro družstvo. Závěrečné útoky se stroji Rosenbauer, DIN savicemi a košem rozhodly o vítězích mistrovství světa. České družstvo výkonem 30,56s po celý průběh útoků vedlo a vypadalo to na zisk zlata. Po protestech nakonec útok opakují Slovensko a Ukrajina a obě tato družstva nás nakonec v útoku předstihla. V disciplíně tedy získáváme bronzové medaile ale co je hlavní, v celkovém hodnocení obsazujeme druhé místo za vítěznou Ukrajinou, před třetím Běloruskem. Na loňského mistra světa Rusko zbylo čtvté místo.

Text: Antonín Minarský, ČESKý HASIČ