Neděle 3. prosince 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jihomoravští hasiči cvičili záchranu jeskyňáře v oblasti propasti Macocha, jejich odřad je jediný v České republice

Náročné cvičení simulovalo záchranu jeskyňáře z podzemí. K jeho záchraně vyrazil odřad jihomoravských hasičů a speleozáchranářů.

Odřad jihomoravských hasičů a speleozáchranářů je jediný svého druhu v České republice. Specializuje se na záchranu osob z jeskynních komplexů po celé republice. Cvičení se odehrávalo na Blanensku, ale v rámci přesunů techniky a záchranářů simulovalo událost v Libereckém kraji.

Operační středisko přijalo informaci o zraněném jeskyňáři v pátek 11. listopadu krátce po 9. hodině ráno. Následně se rozběhl mechanismus přípravy odřadu a celé záchranné operace. Na stanici Brno-Lidická se začali sjíždět příslušníci odřadu, začal se připravovat materiál, technika a veškeré vybavení potřebné k zajištění odřadu.

Přibližně za hodinu od ohlášení události vyrazil na letiště Brno-Tuřany první záchranný tým složený ze čtyř profesionálních hasičů a jednoho speleozáchranáře. Vrtulníkem Policie ČR se přesunul k místu události nedaleko obce Holštejn na Blanensku. Po téměř 5 hodinovém náročném postupu jeskyní dorazil ke zraněnému muži.

Před půl dvanáctou dopoledne vyjíždí ze stanice Brno-Lidická pozemní odřad v počtu devíti vozidel. Na parkovišti v blízkosti propasti Macocha vzniká týlový prostor celé operace. Následně se k jeskyni přesunuje druhý záchranný tým a v počtu 8 záchranářů vstupuje do podzemí. Současně se zprovozňuje komunikační systém Nikola, který umožňuje bezdrátové spojení ve vápencovém masivu.

V odpoledních hodinách dopravil vrtulník Policie ČR na místo události speleologa-lékaře, který se po vystrojení s další skupinou vydal do podzemí.

Záchranáři vytvořili u zraněného jeskyňáře zázemí v podobě stanu se zajištěným tepelným komfortem, kde mohl pod dohledem lékaře počkat, než byla připravená cesta na transport z jeskyně.

Celá záchranná akce skončila v sobotu kolem 2. hodiny ráno a zapojilo se do ní na 60 příslušníků HZS, speleozáchranářů a dobrovolných hasičů.

Poznatky ze cvičení poslouží k vylepšení již nastavených postupů pro specifické záchranné operace v podzemí.

HZS Jihomoravského kraje
Sdílet