Pátek 26. dubna 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Víkendové klání v požárním sportu vyhrálo družstvo územního odboru Kutná Hora

O víkendu 17. a 18. června proběhla na vlašimském sportovním stadionu Na Lukách hlavní část Krajské soutěže v požárním sportu profesionálních a dobrovolných hasičů.

Sobotní ráno bylo zahájeno slavnostním nástupem, při kterém soutěžící pozdravili a mnoho sportovních úspěchů popřáli starosta Vlašimi Mgr. Luděk Jeništa, starosta Krajského sdružení hasičů Oldřich Lacina a ředitel HZS Středočeského kraje brig. gen. Ing. Miloslav Svatoš, který zároveň celou soutěž zahájil.

Jak už bývá zvykem, po tomto slavnostním nástupu následovalo vyhodnocení výsledků Krchlebské věže, na které probíhá jedna z disciplín požárního sportu – výstup do čtvrtého podlaží cvičné věže pomocí jednohákového žebříku.

Této části soutěže se účastní pouze profesionální hasiči. Prvenství opět obhájil Vladislav Filip z územního odboru Kolín, následovaný Milošem Ježkem z územního odboru Benešov a bronzovým Martinem Viktorou z územního odboru Kutná Hora.

Následně už byla celá soutěž odstartována dopoledním programem, ve kterém soutěžili jednotlivci z řad HZS mužů a SDH mužů i žen v běhu na 100 m s překážkami. Neporazitelný Vladislav Filip si i tentokrát zaběhl pro prvenství s vítězným časem 16,67 s. Stříbrnou příčku v kategorii HZS muži obsadil Miloš Ježek s časem 17,07 s a na třetím místě skončil Jan Rychtařík z územního oboru Kolín s časem 17,36 s. Mezi dobrovolnými hasiči byl na stovce nejrychlejší Radim Knotek z SDH Střezimíř s časem 16,53 s. Mezi ženami byla nejlepší Veronika Leváková z SDH Zahořany s časem 18,17 s.

Odpolední program byl, jako už tradičně, vyhrazen štafetám na 4 × 100 metrů s překážkami. Nejlépe se této disciplíny zhostilo družstvo územního odboru Kolín s časem 60,68 s, druhé místo obsadilo kutnohorské družstvo a bronzovou pozici vybojovali borci z Benešova. V kategorii dobrovolných hasičů byli z mužů nejlepší SDH Líchovy a z žen SDH Petrovice.

Nedělní den byl vyhrazen královské disciplíně požárního sportu – požárním útokům. Teplé počasí této disciplíně přeje a tak se mnozí soutěžící vrhali do kádě s vodou po hlavě. Aby soutěžní pokusy běžely plynule, byly postaveny tři základny se třemi káděmi. Na prvním stanovišti mezi sebou soupeřila družstva HZS územních odborů, na druhém družstva SDH mužů a na třetím družstva SDH žen, jejichž trať je také kratší. Z družstev územních odborů předvedli nejlepší výkon hasiči z Kutné Hory, následováni kolínskými hasiči a třetími mladoboleslavskými hasiči. Z dobrovolných hasičů bylo nejlepší mužské družstvo SDH Dneboh a ženské družstvo SDH Lužná.

Díky rychlému a hladkému průběhu mohly být kolem druhé hodiny na slavnostním nástupu vyhlášeny výsledky. Nejprve byli oceněni vítězové jednotlivých disciplín. Následovalo vyhodnocení celkového pořadí družstev Krajské soutěže v požárním sportu. V kategorii žen zvítězilo družstvo SDH Lužná, stříbrnou příčku vybojovaly ženy SDH Zahořany a bronzové skončily ženy SDH Písková Lhota. V kategorii muži SDH byli nejlepší SDH Líchovy, následováni SDH Dneboh a třetími SDH Střezimíř.

V kategorii profesionálních hasičů získali prvenství borci z územního odboru Kutná Hora, stříbrnou medaili vybojovali hasiči z územního odboru Kolín a na třetím místě skončili hasiči z územního odboru Benešov.