Sobota 23. září 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Šestnáct jednotek z třetího stupně požárního poplachu zasahovalo u požáru skládky nebezpečného odpadu v Hradčanech na Přerovsku

Šestnáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se o víkendu potýkalo s rozsáhlým požárem skládky nebezpečného odpadu v Hradčanech na Přerovsku. Událost byla nahlášena na krajské operační a informační středisko v sobotu před 13. hodinou. Hustý černý dým byl viditelný z širokého okolí.

Postupně byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu. Nasazen byl vrtulník s bambivakem i velkoobjemové cisterny, celkově jich na místě bylo 16. U fyzicky velice náročného zásahu pracovalo mnoho hodin 80 profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří se po celou dobu po požářišti pohybovali v dýchacích přístrojích.

Kvůli jejich vysoké spotřebě byl povolán protiplynový automobil, který na místo dopravil jejich další zásobu. Zřízena byla dvě čerpací stanoviště.

V průběhu hasebních prací byla na skládku, která místy dosahovala do výšky až 10 metrů a hořela na ploše zhruba 80×30 metrů, aplikována pěna, aby byl snížen vývin zplodin hoření a hustého kouře. Kvůli silnému větru směřoval na okolní obce na jihozápadě. Jednalo se o Domaželice, Čechy, Prusy a Beňov.

Tamní starostové byli o události informováni operačním střediskem, které celý zásah koordinovalo. Povolána byla i chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, která na místě i v nejbližších obcích měřila koncentrace zplodin v ovzduší. Limity ovšem překročeny nebyly.

Po více než šesti hodinách intenzivních hasebních prací, které komplikoval silný vítr i těžce přístupný terén, byl požár lokalizován a dál se nešířil. Po setmění rozhodnul velitel zásahu o snížení počtu jednotek.

I tak po celou noc pracovalo na požářišti šest jednotek. Po celou noc probíhal zásah s těžkou technikou, která rozhrabávala požářiště, odkrývala ohniska a hasiči je prolévali vodou. Následně bylo požářiště zasypáno nehořlavým materiálem a zeminou. Místo bylo předáno majiteli a byl nařízen dohled. Příčinu zjišťuje náš vyšetřovatel, škoda je nulová.

Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet