Sledujeme: Terezka, Dorotka, Origami a Bart. Čeští psi se v Texasu brodí zabahněnou řekou
Na základě bilaterální dohody učiněné prostřednictvím Velvyslanectví České republiky ve Spojených státech amerických a The National Guard státu Texas vyslal Hasičský záchranný sbor ČR do USA speciální podpůrný tým k pomoci v oblastech zasažených ničivými povodněmi.

Český tým se zaměří na speciální činnosti spojené s podporou při pátrání po pohřešovaných osobách v nejpostiženějších lokalitách.
Z České republiky odcestuje za oceán celkem 16 příslušníků, a to včetně kynologů se záchranářskými psy, specialistů z HZS Středočeského kraje, HZS Praha, HZS Moravskoslezského kraje, Záchranného útvaru HZS ČR a HZS Libereckého kraje.
Jedná se o příslušníky HZS ČR, kteří jsou zařazeni do speciálního USAR týmu, který například zasahoval při ničivém zemětřesení v Turecku.
Právě zkušenosti z Turecka může zúročit fenka Terezka Petra Klegy ověnčená metálem za Statečné psí srdce roku 2024. Parťačkou jí je Dorotka Martina Nedojedlého. Oba slouží u záchranného útvaru.
Český tým bude zároveň jediným zahraničním týmem, který v této souvislosti do Spojených států zamíří. Cílem mise je posílit americké záchranné složky při pátrání po pohřešovaných osobách.
V neděli ráno odcestoval na americkou leteckou základnu Ramstein v Německu, odkud bude následně pokračovat do texaského San Antonia. Předpokládaná délka nasazení je 5 až 7 dní, podle aktuální situace v zasažených oblastech.
Konkrétní nasazení a úkoly budou upřesněny po příletu a na základě potřeb místních záchranných složek.
V odpoledních hodinách se čeští hasiči s veškerým vybavením přesunuli k americkému vojenskému letadlu, které s nimi následně odstartovalo směrem do Texasu.
Pondělí 14. 7.
Tým 16 hasičů a služebních psů – CZERT – dorazil na základnu San Antonio v americkém Texasu. Vyložili náklad, zajistili ubytování. Už po souši se pak po souši vydali k místu nasazení, kam dorazili přibližně v 9:30 texaského času. V Texasu je o sedm hodin méně než v Česku.
Odpoledne už český tým prozkoumal místo nasazení – v nejhůře postižených lokalitách kolem řeky Guadalupe u města Center Point. Zatím je sužují mravenci a hadi. Konkrétně jde o chřestýše. Proto musí být zvlášť opatrní.
Pod zkratkou – a foneticky i akronymem – CZERT zasahují čeští hasiči ze specializovaných odřadů. Čerti tak reprezentují CZech Emergency Response Team, patří mezi ně jak členové týmů USAR pro záchranu a pátrání v obydlených oblastech, tak hasiči z WASAR, tedy skupiny pro záchranu osob pomocí lodí.
Na místě se hasiči rozdělili na dvě družstva a každé propátrávalo jinou část říčního koryta. Potenciální nálezy pohřešovaných osob postupně ohlásily obě části týmu. Zatím se povedlo potvrdit dva ze tří, u posledního nálezu dosud k potvrzení nedošlo z důvodu složitých podmínek v terénu. Ty komplikovaly i následné vyprošťovací práce.
„Bohužel se nelepší počasí, prší, stále tu hrozí opětovné rozvodnění toků, zároveň je velmi dusno a vlhko. Jsou to tedy opravdu náročné podmínky. A setkali jsme se například i s výskytem jedovatých hadů, což je nicméně záležitost, o které jsme byli předem poučeni, počítali jsme s ní a víme, jak eliminovat rizika,“ popsal situaci na místě Jiří Studnička, vedoucí oddělení dokumentace Generálního ředitelství HZS ČR, který je na místě spolu s týmem.
Po ukončení nasazení v terénu se příslušníci přesunuli leteckou cestou zpět na základnu. Tento první průzkum v povodní zasažené oblasti pomohl českým hasičům získat lepší přehled o situaci v postižených lokalitách, zkušenost následně využijí k optimalizaci taktiky a vybavení k dalšímu nasazení.
Úterý 15. 7.
Českému týmu hasičů v Texasu přijeli osobně poděkovat guvernér Greg Abbott a generálporučík Nordhaus, osmý nejvýše postavený představitel ozbrojených sil USA. Vyjádřili uznání za nasazení i profesionalitu a tým ocenili pamětní medailí guvernéra státu Texas. „Jsme České republice vděční,“ napsal na síti X generál Steven Nordhaus.
Americká ambasáda v Česku ještě dodala: „Před deseti měsíci použila Texaská letecká národní garda dron MQ-9 amerického letectva, aby pomohla českým záchranářům vyhodnotit dopady ničivých povodní v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Dnes 16 českých hasičů z jednotky Urban Search and Rescue spolu s vycvičenými záchranářskými psy pomáhají při pátracích akcích v nejhůře postižených oblastech Texasu. Díky State Partnership Programu Státní gardy USA jsou si naše země blíže než kdy jindy.“
Středa 16. 7.
Český tým pokračuje v prohledávání vytyčených míst v nejpostiženější oblasti kolem řeky Guadalupe. Od bleskových, ničivých povodní, které americké úřady považují za nejničivější za poslední desetiletí, uběhl týden. Speciálně vycvičeným psům se daří nacházet pohřešované.
Český tým má své zázemí na základně San Antonio. K místu nasazení je to asi osmdesát kilometrů. Do práce tak CZERT létá. Vozí je CH-47D Chinook Národní gardy Texasu. První verze těchto vzlétly do služby už v roce 1966, zažily Vietnam a spolehlivost dokazují dodnes. A dodnes se i vyrábějí. Jejich nevýhodou je hluk motorů, služební psi se ale dobře přizpůsobili. A díky špuntům do uší někteří i na palubě i spí.
Sobota, 20. 7.
Hasiči pokračují v prohledávání okolí řeky Guadalupe, kde teprve nedávno opadla voda. Společně s americkou Národní gardou pracují se zaměřují na nepřístupný terén.
Za poslední dny s pomocí psů i dronu prohledali několik kilometrů, včetně údolí Swede Creek.
Pro čtveřici českých psů, Terezku, Dorotku, Origami a Barta, jde o mimořádně náročné nasazení. Doslova se brodí zabahněnými koryty s naplaveninami. Břehy jsou strmé a místy stržené.
Americké úřady mezitím oznámily, že po bleskových záplavách v Texasu z minulého týdne zbývají tři pohřešovaní. Původně se počet pohyboval kolem 150.
































