Čtvrtek 2. května 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nárůst počtu požárů sazí v komíně o více než 50 procent

Hasiči v tomto období vyjíždějí stále častěji k případům, kdy dochází k požárům sazí v komíně. V lepším případě nedojde k poškození komínového tělesa a postačí nechat komín vychladnout.

Přesto se před uvedením komína do provozu musí komín zkontrolovat osobou odborně způsobilou – kominíkem a musí o tomto být napsaná zpráva. V horším případě vysokou teplotou dojde k prasknutí komínového tělesa a možnému rozšíření požáru na celý objekt.

V porovnání s uplynulými 5 lety evidujeme nárůst počtu požárů sazí v komíně o 53,2 %.

Počet požárů sazí v komíně:

Rok ---- počet požárů

  • 2011 … 4
  • 2010 … 47
  • 2009 … 28
  • 2008 … 39
  • 2007 … 38
  • 2006 … 36

Například poslední výjezd v roce 2010 zaznamenali hasiči v Pardubickém kraji 38 minut před půlnocí. Chrudimští hasiči vyjížděli do Úhřetic, kde se jedna osoba přiotrávila zplodinami, které vznikly při topení v kotli na tuhá paliva. Přiotrávenou osobu si do péče převzala zdravotnická záchranná služba. Dle výpovědi svědků došlo před několika dny k požáru sazí a dehtu v komíně. Následkem požáru došlo k poškození pláště komínu nad střechou a jeho zborcení. Pak stačilo jen zatopit a prostory domu byly zakrátko zakouřené zplodinami a následně jedna osoba přiotrávená. Na místo se dostavil vyšetřovatel hasičů i policisté. S nájemníkem byl sepsán protokol o předání místa zásahu s nařízením o provedení revize komínového tělesa osobou odborně způsobilou v kominictví a jednotka hasičů se poté vrátila na základnu.

Hasiči tedy připomínají, že otvory do komínového tělesa, takzvané sopouchy, je třeba opatřit keramickou vložkou nebo zděří stejného průměru jako mají kouřovody. Vlastní komínové těleso musí mít kompaktní nepoškozené zdivo, musí mít v každém případě povrchovou úpravu takovou, aby komín byl kompaktní, např. omítnutí, v případě že jsou viditelné spáry, musí být zatřeny, v nepřístupných místech popř. opatřen obkladem z nehořlavých hmot – to platí i pro nepřístupná místa, např. půdní prostory. Účelem není mít snad nejhezčí komín, ale pouze takováto úprava zajistí dokonalou neprostupnost vůči spalinám a přílišnému žáru. Právní předpis také předepisuje jednoznačně provedení vymetacích a vybíracích otvorů. Musí být opatřeny dvojitými plechovými nebo betonovými dvířky, nepoškozenými a dostatečně těsnými.

K péči o komíny patří i jejich pravidelné čistění, které má význam nejen pro zachování požární bezpečnosti, ale i pro dokonalé využití topného média. Čištění komína bychom si měli zajistit, neboť dle Nařízení vlády č. 91/2010 se mají komíny u staveb, kde je celoroční provoz – rodinné domy apod. s výkonem topidla do 50kW, čistit nejméně 3× ročně s časovým odstupem minimálně 4 měsíce, pokud bude komín čištěn častěji, je to jen dobře, ale v souladu s nařízením jsou de jure platné pouze s odstupem 4 měsíců.

V případě nedodržení zákonné povinnosti a zahoření sazí v komíně hrozí provozovateli komínu pokuta a případné krácení pojistného, pokud je objekt pojištěn.

Ke znečištění komínů především přispívá nekvalitní palivo, v případě topení dřevem, je třeba aby bylo nejméně dva roky zpracováno na topení. Když je dřevo čerstvé, má špatnou výhřevnost, dehtuje a komín se velice rychle zanese sazemi. Poté stačí trochu více zatopit a požár sazí v komíně je tu. Další možnou příčinou vzniku požáru může být výměna tepelného spotřebiče (kotel, krbová kamna, krbová vložka apod.) za výkonnější a zkrácení kouřovodu do komína. Dříve lidé měli povětšinou kouřovod přes celou místnost, tím se spaliny v kouřovodu ochlazovaly a do komína nevstupovaly tak horké. Nyní jsou kouřovody kratší, kotle výkonnější i o více než 100% oproti původnímu spotřebiči a spaliny mají tak v komínu i třikrát vyšší teplotu.

Pokud dojde k požáru sazí v komíně je možné požár hasit ještě před příjezdem jednotek PO, a to pomocí suchých sypkých materiálů, zejména písek a nebo pomocí ručního hasicího přístroje práškového.

Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet