Neděle 5. května 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Děti vloni způsobily každý týden více jak čtyři požáry

První červnový den patří především dětem. I hasiči se připojují ke gratulaci. Zároveň ale upozorňujeme na statistiku hasičů, do které jsou každoročně zaznamenány požáry, při kterých děti přijdou o život, ale i požáry, které děti samy způsobí.

Ilustrační foto

Naštěstí je ze statistiky Hasičského záchranného sboru ČR patrné, že požáry způsobené dětmi do 15 let mají klesající tendenci.

V roce 2010 děti do 15. let způsobily 221 požárů, při kterých se 37 dětí zranilo, škody se vyšplhaly na více jak 33 mil. korun, naštěstí žádné dítě nezemřelo.

V roce 2010 při všech požárech zemřelo 131 osob, z toho byly usmrceny tři děti do 15 let. V tabulkách jsou uvedena data o požárech způsobených dětmi do 15 let.

Děti a mládež požáry nejčastěji způsobují hrou se zdroji otevřeného ohně (zápalky, zapalovače, svíčky, také prskavky, zábavní pyrotechnika, cigarety) na nevhodných místech nebo v blízkosti vysoce hořlavých látek, jako jsou například vysušená tráva na louce, stoh slámy, seník, postel v dětském pokojíku, skrytě pod dekou, pod stanem atd.

Na základě zákona o požární ochraně (§ 78 zákona č. 133/1985 Sb.) jsou rodiče (resp. všichni, kteří mají děti v danou chvíli na starosti) povinni dbát toho, aby jejich ratolesti nezpůsobily požár. Z hlediska požární ochrany v případě zanedbání dohledu nad osobami, které nemohou posoudit následky svého chování, může být udělena sankce až do výše 25 000 korun.


Přiblížit práci hasičů dětem a usnadnit preventivní výchovu nejmenších pomáhá již několik let dětský maskot Hasičského záchranného sboru ČR – „Dráček Záchranáček“.

Děti se mohou mj. setkat s Dráčkem jako maskotem výtvarné soutěže „Dávají za nás ruku do ohně“, kde v posledních dvou letech děti dokázaly hasičům prostřednictvím svých výkresů, že nejen znají jejich práci, ale uvědomují si nebezpečí požáru.

Hasičský záchranný sbor ČR rovněž již od roku 2007 využívá plyšovou podobu toho hasičského maskota pro svůj preventivní projekt. V jeho rámci jednotky požární ochrany vozí ve svých zásahových vozidlech plyšového Dráčka Záchranáčka a pokud je na místě mimořádné události (požár, dopravní nehoda apod.) dítě, tak mu ho hasiči darují. Plyšový Dráček pomáhá lépe zvládnout tuto silně stresovou situaci.


Vzdělávání ve školách

MŠMT v roce 2004 schválilo nové principy v politice pro vzdělávání žáků od 3 do 19 let (zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů). Oblast ochrany člověka za mimořádných událostí se stala součástí rámcových vzdělávacích programů pro základní, gymnaziální a střední odborné vzdělávání. Principem je, že daná problematika prostupuje celým procesem uvedeného vzdělávání.

Od 1. 9. 2007 podle něj začaly vyučovat všechny základní školy v České republice v 1. a 6. ročnících. Dnes už se ve školách vyučuje ve všech ročnících v souladu s novými vzdělávacími dokumenty. Ačkoli je problematika v těchto programech zahrnuta, výsledek výuky záleží na uchopení problematiky učitelem, nebo na jejím zařazení ve školních vzdělávacích programech.

HZS ČR při výuce této tematiky aktivně pomáhá – např. školí učitele, příslušníci HZS ČR navíc často školy navštěvují, besedují s žáky nebo předvádí názorné ukázky činností jednotek požární ochrany. HZS ČR se také prostřednictvím nejrůznějších preventivních projektů snaží oslovit i další generace obyvatelstva.

Posledním takovým počinem byla realizace preventivních spotů, zaměřených na přiblížení nebezpečí požárů v domácnostech. Tyto spoty vytvořila, na základě zadání generálního ředitelství HZS ČR, skupina studentů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka osm velice vtipných animovaných spotů.

kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR

Sdílet