Pátek 17. září 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

VIDEO: Ve Varnsdorfu speciální „bagr“ likvidoval ledové kry, radost byla předčasná

Ve Varnsdorfu hasiči v průběhu celého dne ve spolupráci s povodím Ohře monitorovali pohyb ledových ker, které se zasekávaly pod mosty a působily problémy.

V rámci chvilkového zvýšení hladiny u čidel byl hlášen druhý povodňový stupeň, tato situace se však stala chvilkovou a jen místní.

O situaci v místě se bedlivě zajímali také hasiči ze sousedního Německa. U řeky se během dne vyskytoval také starosta Varnsdorfu, protipovodňová komise však nezasedla.

Před třetí hodinou odpolední se podařilo ledovou bariéru prorazit speciálním „bagrem“, jednotlivé kry tak plují směrem do Německa, odkud jsou už tak hlášeny problémy s další ledovou bariérou v městech za hranicemi.


19. února 2012, 18:00 – situace se opět nepředvídaně zhoršila

Po dopoledních problémech, na spodní části městského toku, které vyřešil až příjezd bagru z České Lípy, se navečer situace kolem zamrzlé řeky Mandavy opět zkomplikovala.

V horní části, tedy na přítoku od měst Rumburk a Seifhennersdorf, se uvolnila velká masa ledu o tloušťce až 45 cm, která zcela zablokovala koryto řeky a zabránila průtoku další menším krám uvolněným z výše uvedených měst.

V prostoru nad jezem u bývalého autoparku kasáren (dnes areál firmy NORPOSU) se vytvořila ledová bariéra o délce cca 500 metrů. Po dohodě s vodohospodářským dispečinkem byl objednán od místní soukromé firmy stroj Tatra UDS, který z prostoru břehu uvolnil téměř 200 metrů ledové plochy, ke které se dalo ze břehu dostat.

Ani to však nestačilo na uvolnění další plochy, která je v místě nepřístupném z obou břehů. Na místě bylo proto rozhodnuto, že se provedou opatření k zabránění možného poškození přízemních prostor domu s pečovatelskou službou a azylového domu pro matky s dětmi a další opatření se provedou až v pondělí ráno.

Jako první bude provedena manipulace s vodním dílem Jez Mandava a mělo by se dosáhnout zrychlení průtoku a tím uvolněním koryta.

Hasiči.Varnsdor­f.cz

Sdílet