Pondělí 29. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči stále zaznamenávají telefonáty oznamující výskyt nebezpečného hmyzu

Krajské operační a informační středisko hasičů v Pardubickém kraji i v tomto období zaznamenává telefonáty oznamující výskyt nebezpečného hmyzu poblíž obydlí, na veřejných prostranstvích, u škol apod. Jen za posledních 14 dní (22. 8. – 5. 9.) hasiči v kraji likvidovali nebezpečný hmyz hned v 34 případech.

Jen během včerejšího dne hasiči likvidovali dvě hnízda. Například v obci Javorník hasiči museli pomocí lopaty strhnout sršní hnízdo přímo pod střechou na půdě usedlosti. Hnízdo se nacházelo ve výšce tří metrů. Hasiči hnízdo zlikvidovali, prostor odvětrali. Hasiči k této události vyjížděli proto, že se jednalo o rodinu, v niž je osoba, která má na bodnutí hmyzu silnou alergickou reakci a sršně ohrožovaly i malé děti na zahradě.

Zejména se jedná o likvidaci nebezpečných sršní a vos. V případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům.

A opět připomínáme, že činnost související s likvidací hmyzu není úkolem hasičů a provádějí ji soukromé firmy. Hasiči dokáží v naléhavých případech pomoci. Hasičský záchranný sbor tuto činnost provádí dobrovolně. Míra ohrožení zdraví jen málokdy odpovídá definici mimořádné události.

Limitem zásahů HZS ČR je také vybavenost prostředky pro tuto činnost (např. stroji pro šetrné usmrcení včelstev po odchytu – na základě veterinárních předpisů se z důvodů nemocí nesmí neznámá včelstva vracet).

Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo „ohrožení“ – vytýčí prostor, a případně počká na odbornou firmu.

Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet