Pondělí 6. května 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči ze Zlína se chystají na plzeňské mistrovství ve vyprošťování osob, připravují se průběžně celý rok

Odezněly první dojmy z vítězství v krajské soutěži konané dne 29. května 2014 ve Valašském Meziříčí. Pohár se už leskne mezi dalšími trofejemi profesionálních hasičů centrální stanice Zlín. Teď přišel čas začít myslet na blížící se mistrovství ČR, které letos organizuje HZS Plzeňského kraje.

Atmosféry čerstvého úspěchu jsme využili ke krátkému rozhovoru s Radimem Boďou, hasičem směny „B“, který je jedním z členů družstva, jež bude krajské hasiče na mistrovství reprezentovat.


Jaká je historie a současnost družstva?

Naše družstvo se začalo rýsovat v roce 2008, kdy jsme se zúčastnili první soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel ve Valašském Meziříčí. Náš pokus bych nazval jako velmi nesmělý. Spíše jsme jeli okoukat zkušené matadory ve vyprošťování, jejich techniku, triky a novátorské postupy.

Dívali jsme se i na připravené scénáře havarovaných vozidel a na styl hodnocení rozhodčích. Spolu se mnou byli v družstvu v začátcích kolegové Radim Mrázek, Josef Šerý a Míra Sýkora.

Po drobných změnách současnou sestavu týmu tvoří Tomáš Pumprla, Míra Vykopal a Míra Sýkora. Jen minulý rok s námi místo Miroslava Sýkory, který byl na kurzu, soutěžil Martin Polčák.


Jak vypadá příprava?

Náš tým se v podstatě připravuje celý rok. Využíváme možnosti účasti na předváděcích akcích výrobců vyprošťovacího zařízení, účasti na kurzech, kde si lze prakticky vyzkoušet postupy na nových vozech s moderními bezpečnostními prvky. Samozřejmě největší díl na našich úspěších má trénink v prostorách naší centrální stanice ve Zlíně.

Díky pomoci velitele stanice Jirky Moskvy, který nám zajišťuje vraky vozů, trénujeme vyprošťování při různých modelových situacích. Vraky vozidel jsou například převráceny na střeše, na boku, nabourané do pevné překážky nebo je sloup vklíněn v prostoru posádky.

Hodně také využíváme videa z jiných krajů a sledujeme, jak postupují kolegové z jejich soutěžních týmů.


Jakými úspěchy se můžete pochlubit?

Tak mohu třeba vzpomenout na 1. místo z roku 2009 v Přerově, 3. místo ve Valašském Meziříčí v roce 2010 a druhé místo v roce 2012. Účast na mistrovství ČR 2012 v Karlových Varech. V roce 2013 jsme pak získali bronz znovu v Přerově.

Aby to nevyznělo vychloubačně, máme za sebou i pár diskvalifikací kvůli nezvládnutí časového limitu a pár bramborových pozic. Zkrátka – rozhodčí jsou velmi vynalézaví a zkouší na nás náročnější scénáře a co nejhůře možný přístup k postižené osobě.

Mám pocit, že i konkurence je čím dál lepší a silnější.


Co nadcházející mistrovství ČR?

Ještě jsme v lehké euforii z vítězství ve Valašském Meziříčí, ale samozřejmě se na mistrovství do Plzně velmi těšíme. Dáme do toho všechny síly a zkušenosti a budeme se snažit o umístění na co nejlepších pozicích. Taky doufáme, že nám sedne scénář a rozhodčím se bude naše práce líbit.


A tečka na závěr?

Na závěr bychom chtěli poděkovat našemu vedení, že nás podporuje na účasti v soutěžích, všem kolegům co nám fandí, fanouškům z řad veřejnosti a hlavně rodinám, manželkám a přítelkyním za trpělivost.

Děkuji za rozhovor a slibuji, že všichni budeme fandit a držet pěsti.

por. Bc. Libor Netopil
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet