Pondělí 6. května 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Mimo elektrárny Tušimice a Prunéřov vyjížděli tamní hasiči k dopravním nehodám i požárům

Profesionální hasiči z elektráren Tušimice a Prunéřov absolvovali během prvního pololetí letošního roku 95 výjezdů. Tušimičtí vyjížděli ve 28 a prunéřovští v 67 případech. V rámci Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje (IZS) zasahovali sedmkrát. Tradiční samozřejmostí byla likvidace následků dopravních nehod na silnicích v okolí, za plot elektráren vyjížděli i ke dvěma požárům.

„Kolegové z Tušimic zasahovali v rámci IZS třikrát, prunéřovští měli čtyři výjezdy,“ říká Luboš Lorenz, velitel Pobočné stanice požární ochrany Elektráren Tušimice a Prunéřov. Jak dodal, v případě nehodovosti se na statistice tradičně podepsala silnice 1/13 v sousedství Elektráren Prunéřov a také zadní komunikace kolem prunéřovské jedničky, kde vlivem nepřizpůsobilé jízdy havarovali dva řidiči.

Požár jsme pomáhali likvidovat dvakrát. Na konci ledna zachvátily plameny obytný dům v Prunéřově a krátce na to na začátku února opět hořela takzvaná Korea v Klášterci nad Ohří. Bohužel k jednomu zahoření zapříčiněnému technickou závadou na zauhlovací věži jsme museli vyjet i v lokalitě elektráren Prunéřov.

doplnil velitel hasičů

Technickou a technologickou pomoc poskytovaly hasičské jednotky ve 30 případech. Tušimičtí tak mají na svém kontě 13 a prunéřovští 17 zásahů. Předzdravotní pomoc poskytovali elektrárenští hasiči v sedmi případech.

Jednalo o dvě náhlé nevolnosti na pracovišti a jeden pracovní úraz zaměstnance dodavatelské firmy, v ostatních případech ošetřovali účastníky dopravních nehod. Zatímco v Tušimicích měli pouze jeden dohled nad prací s otevřeným ohněm, v Prunéřově jich bylo osm.


Takzvaných ostatních zásahů jsme absolvovali celkem 42. Kromě planých poplachů, různých kontrol protipožárních opatření a podobně jsme museli několikrát likvidovat následky prudkých lijáků odčerpáváním vody ze zaplavených prostor, ale také úniky nafty a oleje z vozidel pohybujících se hlavně na staveništi komplexní obnovy, kde stačí málo a je hned proražená nádrž.

Rovněž jsme likvidovali nebezpečný včelí roj a následky destrukce sila s vápencovou suspenzí.

podotkl Luboš Lorenz


Nedílnou součástí pracovních povinností hasičů byly i prověřovací cvičení.

Některá se námětově opakují, neboť se jedná o zabezpečení stěžejní technologie nezbytné pro chod elektráren. V rámci probíhající komplexní obnovy prunéřovské dvojky se také stále více zaměřujeme na stíněné podmínky.

Proto neustále prověřujeme naši rychlost a dojezdnost na nejrůznější místa v elektrárně, a to vzhledem k četným objížďkám, zúženým komunikacím a kumulaci stanovišť nejrůznějších dodavatelských firem. Rychlost a dojezdnost samozřejmě sledujeme i v Elektrárně Tušimice.

uzavřel velitel elektrárenských hasičů</smal>

Profesionální hasičské jednotky jsou začleněny do vnitřní organizační struktury Elektráren Tušimice a Elektráren Prunéřov od samého začátku. V současné době v Elektrárnách Prunéřov působí 24 a v Tušimicích rovněž 24 hasičů. Na každé elektrárně je technik požární ochrany a obsluha ohlašovny požárů. Všichni jsou v pohotovosti čtyřiadvacet hodin denně, přičemž čtyři směny se střídají vždy po dvanácti hodinách.

V praxi to znamená, že ve službě jsou vždy čtyři hasiči, včetně velitele družstva. Další čtyři se pak na směny střídají v ohlašovnách požárů. Jsou to ti, kteří například již neprojdou zdravotními prověrkami a nemohou tak do terénu, ale na druhou stranu mají ještě daleko do výslužby. Jako dlouholetí praktici přitom ihned dokáží vyhodnotit vzniklou situaci a dále komunikovat se všemi během zásahu na profesionální úrovni, což je pro jednotky velkým přínosem.

Všichni elektrárenští hasiči mají za sebou tvrdý výcvik, nejrůznější školení a proškolování. Proto dokáží poskytnout předlékařskou pomoc zraněným osobám, pohybovat se ve výškách nebo zasahovat v protichemických oblecích a podobně. Do všech míst v elektrárnách se podle vzdálenosti dostanou maximálně do čtyř až pěti minut

V rámci uhelných elektráren Skupiny ČEZ působí jeden velký profesionální útvar Požární ochrany (do konce roku 2010 Hasičský záchranný sbor). Kromě elektráren Tušimice a Prunéřov, které tvoří jednu stanici, jsou další v elektrárnách Mělník a Tisová a Teplárně Trmice.

Hasiči z Počerad a Dětmarovic byli vzhledem vyčlenění elektráren do samostatných akciových společností, rovněž vyčleněni do samostatných podnikových jednotek. Do celorepublikové působnosti profesionálních hasičů z elektráren spadá i Vltavská kaskáda, na níž má Skupina ČEZ vodní elektrárny.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy
Sdílet