Neděle 25. unora 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Cvičení na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně mělo prověřit i možnosti nasazení výškové techniky

Požáry výškových budov jsou někdy prezentovány jako noční můra hasičů. Řada filmů, ale i skutečných událostí, ukazovala hustý kouř a plameny šlehající z nejvyšších pater, které byly mimo dosah výškové techniky a kam se hasiči dostávali jen s vypětím všech sil. Evakuace většího počtu osob a problémy s dodávkou dostatečného množství hasiva do požárem zasažených podlaží, patřily k dalším faktorům, které tyto zásahy dělaly více než náročnými.

Panoramatu krajského města sice nedominují siluety mrakodrapů, ale i na jeho území se nachází množství výškových budov. Mimo budovy „21“ krajského úřadu jsou veřejnosti známy objekty bytových domů na sídlišti Jižní Svahy tzv. segmenty. V minulých letech v těchto třináctipodlažních objektech hasiči nejednou zasahovali.

Od technických zásahů, asistencí policistům a zdravotníkům, až po menší požáry. Těmto atypickým objektům je věnována pozornost nejen ze strany požární prevence, ale i ze strany jednotek. Opakovaná cvičení mají za cíl připravit hasiče na řešení všech typů událostí včetně požárů.

Další z řady takových cvičení bylo provedeno v úterních dopoledních hodinách v objektu 1. Segmentu. Námětem cvičení, kterého se zúčastnili profesionální hasiči centrální stanice Zlín, hasiči jednotky města Zlína z Prštného a hasiči jednotky dobrovolných hasičů Fryšták, byl požár strojovny výtahu na úrovni 13. podlaží.

Mimo záchrany technika, který zůstal ve výtahu uvězněn, evakuace osob, poskytnutí první pomoci a likvidace fiktivního požáru, bylo cílem cvičení prověřit i možnosti výškové techniky profesionálních hasičů pro případ skutečného zásahu. Proto na místě zasahovala i vysokozdvižná automobilní plošina AP 42 (maximální dosah 42m) BRONTO SKYLIFE na podvozku zn. Volvo.

Jedná se o výškovou techniku s nejvyšším dosahem, kterou krajští hasiči disponují. Cvičení tak ukázalo jaké jsou reálné možnosti nasazení výškové techniky a s jakými problémy by se museli zasahující hasiči při skutečném zásahu vyrovnávat.

por. Bc. Libor Netopil
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet