Sobota 18. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Brněnští hasiči stavěli norné stěny

K úniku ropných látek do Svratky dnes dopoledne hasiči vyjížděli k toku řeky pod Brněnskou přehradou. Událost hasičům ohlásili v 7.50 hodin strážníci Městské policie a podle jejich zjištění byla na hladině řeky u mostu na pomezí městských částí Komín a Bystrc asi 50 metrů dlouhá skvrna.Ilustrač­ní foto.

Na místo vyjely tři jednotky hasičů – profesionální ze stanic na Brněnské přehradě a v Lidické ulici a dobrovolná z Brna-Komína. Událost byla ohlášena odboru životního prostředí Magistrátu města Brna, společnosti VaK (vodárny a kanalizace) a Povodí Moravy.

Při příjezdu hasičů bylo na řece několik drobných mastných skvrn. Na havarijním profilu řeky u mostu v Jundrově hasiči postavili 70 metrů dlouhou nornou stěnu. Současně pátrali po zdroji znečistění řeky. Protože drobné mastné skvrny hasiči našli také u výpusti dešťové kanalizace v Komíně, zahradili výpusť sorpčním hadem. Pracovníci vodáren a kanalizací tento úsek současně proplachovali vodou. Do prostoru u sorpčního hadu a u norné stěny hasiči vysypali celkem 30 kilogramů sorbetu k jímání případných mastných látek. Protože přesný zdroj znečistění se nepodařilo najít a na řece se objevovaly jen drobné skvrny připomínající jen mastný film, hasiči po konzultaci s pracovníky magistrátu krátce před 11. hodinou dnešní zásah ukončili. Nornou stěnu v Jundrově a zábranu u výpusti dešťové kanalizace v Komíně hasiči na řece nechají do zítřejšího dopoledne a o dalším postupu bude rozhodnuto ve čtvrtek dopoledne.

Čtyři jednotky hasičů odpoledne vyjížděly do Letovic na Blanensku k úniku neznámé látky do řeky Svitavy. Událost byla operačnímu středisku HZS ohlášena ve 13.50 hodin a na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Boskovicích a Kunštátu a jednotka opěrného bodu k likvidaci chemických havárií ze stanice v Lidické ulici v Brně, a dobrovolná jednotka z Letovic. O události byly informovány odbor životního prostředí Městského úřadu v Letovicích a inspekce životního prostředí.
Podle prvotního zjištění byl v řece u mostu v Letovicích objeven cca 200 až 300 metrů dlouhý pás vody obarvené do modrobílé barvy, který se pohybuje po proudu řeky. Protože se nejedná o povrchové znečistění hladiny vody, ale o obarvenou vodu řeky, stavění norných stěn by nebylo účinné. V zabarvené vodě zatím nebyl zjištěn žádný úhyn ryb ani dalších živočichů. Hasiči odebrali vzorky vody a snaží se najít zdroj jejího modrého zbarvení. Na místo vyjeli i specialisté chemické laboratoře školícího střediska HZS Jihomoravského kraje v Tišnově.

por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kraje


Ilustrační foto: Petr Svoboda


-swo-
Sdílet