Sobota 10. dubna 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dnes začalo fungovat jednotné operační středisko hasičů Libereckého kraje

V pondělí v sedm hodin ráno začalo fungovat jednotné Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (dále KOPIS HZS LK). Směny na územních odborech Česká Lípa a Semily skončily a veškeré odbavení událostí v rámci kraje je vyřizováno centrálně z Liberce.

Na operačním středisku se střídají 4 směny po 12 hodinách, přičemž minimální počet je 5 příslušníků a plné obsazení čítá 8 příslušníků. Telefonní čísla zaniklých operačních středisek byla přesměrována a volající člověk nepozná rozdíl.

Moderní technologie, které budou v novém operačním středisku v průběhu roku 2014 postupně instalovány, významným způsobem urychlí celý systém předávání informací mezi složkami integrovaného záchranného systému (IZS) a vysílání jejich sil a prostředků bude výrazně efektivnější.

Hasiči v Libereckém kraji byli poslední v republice, kteří do včerejška měli územní operační střediska. Od toho centrálního si slibují především sjednocení postupů v operačním řízení, navíc do konce roku ještě počítají s obměnou technologií.

Aby dnešní den hasiče nic nepřekvapilo, KOPIS HZS LK prošel již před měsícem několikadenním testováním jednotného provozu. Před „ostrým" provozem se musel sjednotit hlavně radioprovoz jak na digitálních, tak analogových radiostanicích.

Přečtěte siHasiči v Liberci slavnostně otevřeli novou budovu pro KOPIS - krajské operační a informační středisko

Stejně jako při centralizaci středisek v jiných krajích i zde vyvstávají obavy, že operátoři budou příliš vzdálení místním podmínkám a nebudou znát regionální názvy. Na druhou stranu šel vývoj technologií natolik dopředu, že v tuto chvíli mají operační důstojníci mocný nástroj v podobě geografických informačních systémů a další podpory, takže jsou schopní efektivně řídit všechny operace ke zvládnutí události.

Jednotné operační středisko funguje v nových prostorách multifunkční budovy v Šumavské ulici, která byla slavnostně otevřena 8. ledna 2014.

por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet