Neděle 23. ledna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Čeští záchranáři dnes odjeli na mezinárodní cvičení do Polska

Z Prahy a Ostravy dnes 20.4. vyjely dvě zvláštní jednotky MV-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, které se ve dnech 21. – 25. dubna v Polsku zapojí do mezinárodního cvičení COOperation 2008.

Námětem cvičení je fiktivní letecká havárie, která způsobí destrukci budov a také šíření nebezpečných látek. Čeští záchranáři budou ve vojenském výcvikovém prostoru u města Žagaň procvičovat činnost při vyhledávání a záchranně lidí zavalených troskami zřícených budov.

Cvičení se zúčastní dva plně vybavené vyhledávací a záchranné odřady (tzv. USAR odřady – urban search and rescue), které mají dohromady 40 členů. Kromě příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR je v týmu také lékař a rovněž kynologové se psy.

Vybavení obou USAR odřadů, které jsou schopny operovat soběstačně, tvoří celkem 13 speciálních vozidel, čeští záchranáři jsou mj. vybaveni elektronickým vyhledávacím zařízením, mají vyprošťovací zařízení, izolační dýchací přístroje a vybavení pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou a dalšími prostředky pro záchranu a vyprošťování osob v extrémních podmínkách.

Čeští záchranáři se obdobných cvičení v Polsku účastní již tradičně, v loňském roce se jednalo o cvičení PSTRAZE 2007.

Vyhledávací a záchranný odřad (USAR odřad) patří mezi speciální ad hoc vytvářené jednotky, díky kterým mohou hasiči poskytovat pomoc i v mezinárodním měřítku. Jedná se o tým vycvičený a vybavený na vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov. Tato jednotka je kdykoliv připravena během několika hodin vyrazit a poskytnout pomoc v zahraničí.
Čeští záchranáři například úspěšně pomáhali na podzim roku 2005 v zemětře­seních postižených oblastech Pákistánu. Tehdy vůbec poprvé v jednom českém týmu, který se v zahraničí zapojil do mezinárodní záchranné operace, spolupracovali hasiči a vojenští a civilní zdravotníci disponující polní nemocnicí. S úspěchem čeští záchranáři pomáhali při vyhledávání a záchraně zavalených osob také na konci roku 2003 po katastrofálním zemětřesení v iránském Bamu nebo téhož roku ve stejně postiženém Alžírsku.
Více o problematice USAR odřadů a vůbec poskytování pomoci v rámci mezinárodních záchranných operacích naleznete na www.usar.cz

Čeští záchranáři specializovaní na vyhledávání a záchranu osob však zasahují i v České republice. Stačí zmínit případ z loňského července, kdy se v Kladně zřítila budova bývalé výrobní haly. Záchranáři tehdy našli a zachránili několik zraněných osob, dva lidi pod troskami zahynuli.


kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR-swo-
Sdílet