Čtvrtek 2. května 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Soutěž v požárním sportu Jablonec nad Nisou 2008

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) ve spolupráci s územním odborem Jablonec nad Nisou Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZS LK) a Generálním ředitelstvím HZS ČR uspořádalo o tomto víkendu XXII. ročník halové soutěže v disciplínách požárního sportu.

Soutěž se konala po roční odmlce v nově zrekonstruované atletické hale CORNY na Střelnici v Jablonci nad Nisou. Celou soutěž slavnostně zahájili představitelé HZS LK, krajský ředitel plk. Ing. Josef Zajíček, ředitel územního odboru Jablonec nad Nisou plk. Ing. Petr Bartoň, dále starosta SH ČMS Ing. Karel Richter, starostka Okresního sdružení hasičů v Jablonci nad Nisou Bc. Jiřina Brychcí a další pozvaní hosté. V neděli přišel závodníky povzbudit také náměstek generálního ředitele HZS ČR pro IZS a operační řízení plk. Ing. Dr. Zdeněk Hanuška.

Účast závodníků ve srovnání s posledním XXI. ročníkem halové soutěže byla slabší. Soutěže v požárním sportu se letos zúčastnilo celkem 206 mužů, 97 žen, 26 mužských a 16 ženských štafet z řad dobrovolných hasičů celé České republiky. Z profesionálních sborů se dostavilo celkem 131 jednotlivců na 100 metrů překážek a 26 družstev na štafetu 4 × 100 metrů s překážkami. V soutěži se objevilo také zahraniční zastoupení profesionálních hasičů ze slovenského Popradu.

I přes nižší účast dosáhli profesionální i dobrovolní hasiči, muži i ženy, na prvních třech místech v jednotlivcích i štafetě výrazně lepších časů než v posledním ročníku. Například vítězné družstvo štafety profesionálních hasičů dosáhlo času lepšího o 2,06s oproti vítěznému družstvu z roku 2006. Také štafeta mužů SDH byla výrazně rychlejší, a to o 1,51s. K těmto výsledkům přispěl bezesporu také nový kvalitní povrch tratí zrekonstruované haly.

V sobotu 19. dubna 2008 probíhala v jablonecké atletické hale soutěž jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a podniků o pohár TRW LUCAS VARITY. Soutěžilo se v běhu jednotlivců na 100 metrů s překážkami a ve štafetě 4 × 100 metrů s překážkami v kategoriích muži a ženy. Nejúspěšnější byli zástupci SDH Kvasiny, Havířov a Chválenice. Nejlepší jednotlivci i družstva se při soutěži umístili následně:

3. místo – SDH Chválenice A, 71:23s

V neděli 20. dubna 2008 byla uspořádána soutěž PROFI pro příslušníky a pracovníky hasičských záchranných sborů a příslušníky požárních družstev vojenských útvarů v kategorii muži. Nejlepším jednotlivcem HZS Libereckého kraje se stal Martin Kulhavý, který zaběhl 100 metrů překážek ve výsledném čase 16:85s a skončil na 6. místě. Nejlepší profesionálové se umístili v soutěži takto:

3. místo – HZS Pk ÚO Domažlice A, 59:41s

Další časy všech účastníků naleznete v přiložené výsledkové listině, kterou zpracovali rozhodčí okresních sdružení hasičů.