Úterý 21. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dvacetičlenný záchranný tým z Moravskoslezského kraje cvičí v Polsku

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje vyslal (na základě rozkazu MV-generálního ředitelství HZS ČR) svou specializovanou jednotku pro vyhledávání a záchranu osob ze staticky narušených budov (dále jen „USAR CZ-OSTRAVA“) na velké mezinárodní cvičení do Polska, které koná od 20. do 25. dubna 2008 ve vojenském prostoru Žagaň.

Záchranné akce zahájila havárie velkokapacitního letadla, které narazilo na okraji města do vlaku s chemickými látkami. Do cvičení Cooperation 2008 se vedle domácích týmů a dvou USAR odřadů (Urban Search And Rescue) z České republiky (zřízeny jsou pouze v MS kraji a Praze) zapojily jednotky ze Slovenska, Maďarska, Belgie, Německa a Ruska. V rámci cvičení je rozvinuta i švédská polní nemocnice. Cvičení se účastní přibližně 1100 osob, z toho 800 členů jednotlivých týmů.

Tým USAR CZ-OSTRAVA tvoří 16 příslušníků HZS Moravskoslezského kraje, dva kynologové se psy Městské policie Ostrava, kynoložka se psem Záchranné kynologické jednotky a lékař Úrazové nemocnice Brno. Tento tým dosud během cvičení prohledal 19 objektů a přilehlých prostor, lokalizoval, ošetřil a zachránil celkem 16 zraněných (včetně jednoho spontánního porodu při vyproštění) a vyprostil 4 těla mrtvých osob. V průběhu cvičení se učil úzce spolupracovat a komunikovat s dalšími odřady a musel řešit např. ozbrojený útok na odřad a únos jednoho z členů odřadu.

Při nasazení s úspěchem spolupracoval s kynology začleněnými do odřadu, využíval možnosti, které nabízí moderní elektronická vyhledávací zařízení, která má ve stálé výbavě – štěrbinová kamera, endoskopická kamera, echolokátor, bioradar, unikátní analyzátory nebezpečných látek všech skupenství atd.

Poprvé byla v praxi vyzkoušena kvalita a rychlost spojení pomocí satelitních telefonů včetně datového přenosu. Poprvé byla také ověřena logistika odřadu (od organizátorů cvičení byl vznesen požadavek na plnou soběstačnost odřadu), včetně způsobu zajištění stravy a nových nafukovacích stanů.


Scénář mezinárodního cvičení:

V noci z 19. na 20. dubna 2008 havaroval velkokapacitní letoun a při pádu naráží do nákladního vlaku převážející chemické látky z blízké továrny na nebezpečné látky. Síla exploze způsobuje značné poškození městské infrastruktury. Postiženo je město Pstraze v Dolnoslezském vojvodství. Celkový počet zničených nebo poškozených budov dosahuje několika desítek. Část z nich je celkově zničena, část pouze částečně, některé hoří.


Pod troskami jsou uvězněny stovky obyvatel. Je také ohrožen zdroj pitné vody výtokem nebezpečné látky z poškozeného vlaku, chybí jakékoliv informace o eventuálních škodách v blízké chemické továrně. Trosky letadla jsou rozesety na prostoru několika kilometrů. Celkový počet obětí a osob bezprostředně raněných v důsledku nehody je obtížně odhadnutelný.

Lokální služby a záchranné sbory skládající se také ze speciálních oddílů chemických, záchranných a vyhledávacích, lezců a hasičských jednotek provádějí záchranné práce, ale ukazuje se, že vzniklá situace je nad jejich možnosti. Generální ředitelství PSP (státní požární ochrany) a ochrany obyvatel vysílá na místo události svou koordinační skupinu, která má za úkol vytvořit štáb, který bude koordinovat státní a mezinárodní pomoc (UNDAC TEAM).

V důsledku této mimořádné události se polská strana oficiálně obrátila s žádostí o mezinárodní pomoc na MIC (Monitoring and Information Centre) Evropské unie. Česká republika se rozhodla vyslat dva specializované odřady pro vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov.

Jde již o několikáté společné cvičení speciálních jednotek Polska a dalších států nasazovaných v rámci mezinárodních záchranných operací. Tento rok se organizátoři cvičení rozhodli klást větší důraz na spolupráci jednotlivých jednotek na místě nasazení, včetně jejich koordinace podle mezinárodně platných postupů, standardů a struktur pro koordinaci mezinárodní pomoci.

USAR odřad z Moravskoslezského kraje se vrací domů v pátek 25. dubna 2008 odpoledne.

Článek zpracovali: kpt. Ing. Richard Franc – styčný důstojník USAR CZ OSTRAVA, a mjr. Ing. Radim Kuchař – velitel USAR CZ OSTRAVA, foto: ppor. Stanislav Kostka – velitel čety USAR CZ OSTRAVA

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje-swo-
Sdílet