Neděle 11. dubna 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Sedm jednotek hasičů zasahovalo u rozsáhlého požáru chalupy v Novém Hrádku na Náchodsku

V místní lokalitě Mikulášův kopec byl ohlášen požár rekreační chalupy. Na místo události vyjeli profesionální hasiči z Dobrušky a Náchoda, dále dobrovolní hasiči z Nového Hrádku, Dobrušky, Nového Města nad Metují, Olešnice v Orlických horách a Bohdašína.

Už samotný příjezd k místu požáru byl pro zasahující jednotky náročný. Kvůli nesjízdnosti komunikace hasiči museli vytvořit dopravní vedení z hadic v délce desítek metrů až k hořícímu objektu. Doprava vody byla zřízena kyvadlově ve vzdálenosti 300 metrů. V chalupě o rozměrech dvanáct krát šest metrů se podle informací nikdo nenacházel, oba uživatelé již byli v bezpečí u sousedů.

Soused, který ještě kontroloval objekt, utrpěl řeznou ránu na ruce, kterou mu ošetřila přivolaná záchranná služba. Hašení bylo pro hasiče komplikované a složité, neboť požár se stále šířil skrytými místy pod plechovou střechou a nad chalupou navíc vedly dráty nástřešního vedení. Velitel zásahu proto zažádal elektrorozvodné závody o odpojení přívodu elektriky do objektu.

Pomocí rozburšovací pily hasiči udělali díry do střechy, aby se dostali ke skrytým ohniskům. Následně nasadili přetlakovou ventilaci k odvětrání a mohli tak dovnitř silně zakouřené chalupy. Požár se jim podařilo dostat pod kontrolu patnáct minut po půlnoci. Další hodiny probíhalo vyklízení různého uloženého materiálu z půdy.

Hmotná škoda na objektu byla předběžně odhadnuta na jeden milion korun. Příčiny vzniku požáru jsou předmětem šetření. Na místo byl přizván také specialista v oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč.

Foto: JSDH Nové Město nad Metují
Sdílet