Úterý 21. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár obložení a konstrukce celodřevěné chaty u Horní Bečvy

Dne 4. 5. 2007 v 05:46 hod. byli hasiči informováni o požáru chaty u obce Horní Bečva na Vsetínsku, na místě zasahovaly tři hasičské jednotky. Příčinou požáru opět hořící svíčky bez dozoru.

Na místo vyjela jednotka hasičů z povolání města Rožnova pod Radhoštěm s jedním zásahovým vozem a jednotky sboru dobrovolných hasičů z Horní Bečvy a Hutiska – Solance. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru části celodřevěné rekreační chaty.

Před příjezdem hasičů se snažili asi půl hodiny požár hasit manželé, kteří v chatě přespali. Pomocí kbelíku s vodou se jim nepodařilo dostat ke skrytým ohniskům požáru pod dřevěným obložením chaty a teprve po rozšíření plamenů na střešní konstrukci zavolali na pomoc hasiče.

Hasiči museli část dřevěného obložení odkrýt a postupně uhasit ohniska v konstrukci. Zásahem se podařilo zabránit dalšímu šíření skrytých plamenů a uchránit tak chatu před dalším zničením. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn. Celková likvidace požáru trvala hasičů asi hodinu.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Valašského Meziříčí bylo místo požáru ohledáno. Manželé uvedli, že večer společně seděli před chatou a na plastovém zahradním stole ponechali tři hořící svíčky. Dvě byly ve skleněných nádobách a třetí silná svíčka byla položena na talíři.

Během noci došlo buď k vyhoření silné svíčky nebo k jejímu převržení a k následnému požáru plastového zahradního nábytku. Plastový stůl byl postaven těsně k dřevěnému obložení chaty, kam se plameny rozšířily a prohořely do konstrukcí. Během noci a spánku se požár postupně dál šířil.

Nad ránem se majitelka chaty probudila a ucítili kouř. Následně byl zjištěn požár, který se nejdříve snažili manželé uhasit sami a až později zavolali na pomoc hasiče. Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 50.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další hodnoty majetku za 150 tis. Kč. Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při ponechání hořících svíček bez dozoru


mjr.Mgr.Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje


-wob-
Sdílet