Úterý 3. října 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Česká republika vypravila konvoj s humanitární pomocí na Ukrajinu, dorazí tam v úterý večer

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka společně s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem, prezidentem Českého červeného kříže Markem Juklem, generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou, předsedou Správy státních hmotných rezerv Pavlem Švagrem a zástupcem organizace Člověk v tísni symbolicky odstartovali cestu českého humanitárního konvoje pro Ukrajinu.

V konvoji je vedle čtyř kamionů a dvou doprovodných vozidel GŘ HZS zapojen i sanitní vůz Českého červeného kříže, který v úzké součinnosti s Ukrajinským červeným křížem koordinuje řádné odbavení, registraci a předání pomoci na ukrajinské straně. Konvoj dorazí do Kyjeva 17. 2. večer.

Konvoj organizuje MZV na základě podnětu premiéra po zasedání Evropské rady 18. prosince.


Přepravu materiálu zajišťuje Hasičský záchranný sbor ČR. Na Ukrajinu tak míří celkem 4 nákladní vozy, jeden přívěs a tři doprovodná vozidla (jedno vozidlo je Českého červeného kříže) spolu se šestnáctičlennou posádkou.

Posádku tvoří styčný důstojník z HZS hl. m. Prahy, dále 12 příslušníků je ze Záchranného útvaru HZS ČR, jednoho zástupce vysílá na Ukrajinu organizace Člověk v tísni a jedno doprovodné vozidlo s tříčlennou posádkou je z Českého červeného kříže.

Hasiči na Ukrajinu přepraví materiál organizace Člověk v tísni, konkrétně střešní krytinu, která se použije na drobné opravy v zimě a především při rekonstrukcích na jaře. Střešní krytina pomůže opravit stovky poničených domů.

Z Českého červeného kříže putuje na Ukrajinu zdravotnický materiál, převážně obvazový materiál pro ošetření střelných a jiných těžkých poranění, sety pro ošetření různého stupně krvácení a všech typů zlomenin, také ale prostěradla, obinadla nebo gázy. Ze skladů státních hmotných rezerv se na Ukrajinu odvezou spací pytle, přikrývky a termofólie.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová, tisková mluvčí, HZS ČR

Přečtěte siKontejnerový nosič na podvozku Tatra 815-7 8x8 uveze i velmi těžké kontejnery, kvůli nosnosti má nezvykle velká kola

Česká vláda poskytuje pomoc Ukrajině i v dalších oblastech. Od 2. února probíhají v ČR na základě rozhodnutí vlády ozdravné pobyty dětí z Ukrajiny.

První turnus třiceti dětí s krajanskou vazbou a pěti doprovázejících dospělých osob absolvovalo v ubytovacím zařízení Ministerstva vnitra Solenice na Příbramsku dvoutýdenní pobyt naplněný vzdělávacími, volnočasovými i terapeutickými aktivitami ve dnech 2. – 13. února.

Dnes bude zahájen již druhý turnus, kterého se stejně jako následného třetího běhu účastní vnitřně vysídlené ukrajinské děti. Na zajištění těchto pobytů úzce spolupracují ministerstva zahraničních věcí a vnitra s Farní charitou Příbram a Gymnáziem Příbram.

Přečtěte siValníková Tatra 815-7 8x8 je auto do nepohody: dva navijáky, hydraulická ruka a centrální huštění pneumatik z ní dělají všestranného pomocníka

ČR patří množstvím aktivit i finančním objemem mezi největší a nejsoustavnější bilaterální dárce Ukrajině, spolu s Německem, Švédskem a Polskem, přičemž převládají humanitární aktivity – přímá materiální i finanční pomoc vysídlenému obyvatelstvu a lidem zůstávajícím v místech konfliktu, zajišťování zdravotnického materiálu a lékařské péče, včetně případné evakuace k léčbě.

Dále také poskytování stipendií studentům, kteří z politických či bezpečnostních důvodů nemohou studovat na Ukrajině, pomoc lidem s krajanskou vazbou, podpora občanské společnosti a svobodných médií. Na pomoc Ukrajině bylo od roku 2014 již vyčleněno celkem 100 miliónů Kč.

Sdílet