Neděle 19. května 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Při požáru bývalé hájenky na kraji obce Horní Malá Úpa zemřela žena, vyhlášen byl druhý poplachový stupeň

Dne 11. března 2015 krátce před druhou hodinou odpoledne vyjeli hasiči k požáru budovy na kraji obce Horní Malá Úpa na Trutnovsku. Jednalo se o roubený a zděný objekt původně postavený ve dvacátých letech minulého století, který dlouhá léta sloužil jako hájenka a v současné době je majetkem Krkonošského národního parku.

V době vzniku požáru se v budově nacházel starší manželský pár nájemníků a jejich pětiletý vnuk. Muž a chlapec plamenům včas unikli, nicméně žena zůstala uvnitř. Po příjezdu na místo zjistila první zasahující jednotka hasičů, že ohněm je již zasažená převážná část objektu.

Vyhlášen byl druhý poplachový stupeň a povolány byly další síly a prostředky, celkem se účastnilo zásahu šest jednotek požární ochrany (profesionální hasiči ze stanice Trutnov a dobrovolné jednotky obcí Pec pod Sněžkou, Malá Úpa, Horní Maršov, Mladé Buky a Svoboda na Úpou).

Hasiči prováděli prvotní průzkum, který byl nicméně komplikován rychlým rozvojem požáru. Bylo proto nutné zmírnit hoření za pomocí pěti vodních proudů. Při další průzkumu se bohužel potvrdily nejhorší obavy, když hasiči nedaleko vchodových dveří objevili tělo ženy bez známek života.

Smrt v plamenech našlo také několik hospodářských zvířat, která se již nepodařilo zachránit. Co se týká hmotné škody, ohněm byla zcela zničena střecha budovy i větší část interiéru a dřevěných obvodových konstrukcí, uchráněné hodnoty na budově jsou tedy minimální. Předpokládaná finanční škoda je odhadována na jeden milion dvě stě tisíc korun.

Příčina události je v šetření, vyšetřovatelé příčin požáru na místě zjistili, že požár pravděpodobně vznikl v pokoji poblíž vstupu do domu. Podrobné ohledání požářiště a výslech svědků budou probíhat i v následují­cích dnech.

mjr. Mgr. Ondřej Sezima
HZS Královéhradeckého kraje
Sdílet