Sobota 30. září 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ve Štětovicích na Prostějovsku se sesunula štítová stěna rodinného domku, zraněn nikdo nebyl

Velmi náročný zásah, trvající několik, hodin zaměstnal profesionální hasiče požární stanice Prostějov. Krátce před půl jedenáctou dopolední ve středu 25. 3. 2015 přijala linka tísňového volání Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje informaci o sesunutí části štítové stěny po probíhajících výkopových pracích na sousedním pozemku v obci Štětovice na Prostějovsku.

Operační středisko hasičů k místu ihned vyslalo jednotku požární stanice Prostějov, posílenou o speciální technický kontejner, určený pro závaly a podobné události. Provedeným průzkumem bylo potvrzeno sesunutí štítové stěny s hrozícím nebezpečím možné destrukce z větší části, celého rodinného domku.

Vše se naštěstí obešlo bez zranění, majitel domu se svým synem se včas dostali do bezpečí, stejně tak utekli do bezpečí i pracovníci z výkopu na sousedním pozemku.

Hasiči na místě provedli prvotní nutná bezpečností opatření a povolali k události statika. V následujícím čase pomocí trámů a dalšího technického vybavení provedli pažení a zabezpečení zamezující zřícení celé stěny.

Po příjezdu statika byly stanoveny následující postupy a souběžná bezpečností opatření pro pozdější postupné bourání narušené štítové stěny. Jednotka pomocí vzpěr z dřevěných trámů zamezila možnému zřícení prvního podlaží do průjezdu budovy, stejný postup provedla i v dalším patře a poté zahájila postupné rozebírání zdiva štítové stěny.

Tato činnost probíhala až do jednadvacáté hodiny. Hasiči závěrem provedli zaplachtování otevřené části rodinného domku a aktuálně se vracejí zpět na svou základnu (stav k 22:00).

Zdeněk Hošák
tiskový mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet