Pátek 22. září 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Český USAR tým získal vysoké hodnocení, po dobu 3 dnů obhajoval svojí nejvyšší úroveň připravenosti zasahovat při mezinárodních záchranných operacích

Po dobu 3 dnů obhajoval svojí nejvyšší úroveň připravenosti zasahovat při mezinárodních záchranných operacích český USAR tým (zkratka názvu Urban Search and Rescue, který označuje vyhledávání a záchranu v obydlených oblastech).

Náročné cvičení, při kterém museli čeští hasiči, kynologové i zdravotníci před mezinárodním týmem expertů prokazovat že si bez chyby poradí v podmínkách zemí zasažených přírodními katastrofami, mají zdárně za sebou.

Od středy 17. června do pátku 19. června si USAR tým spolu s generálním ředitelstvím HZS ČR prošel všemi činnostmi, které je potřeba vykonat v rámci mezinárodních záchranných operací. Od obdržení žádosti o mezinárodní pomoc, přes rozhodovací proces o vyslání týmu, aktivaci USAR týmu, balení a odlet do postižené země, celní a imigrační procedury, až po vybudování tábora, který je v místě katastrofy zcela nezávislý na místních zdrojích a samotného vyhledání, vyproštění a prvotního ošetření osob uvězněných v sutinách.

Všechny tyto činnosti jsou hodnoceny klasifikačním expertním týmem, který je složen ze zástupců mezinárodní poradní skupiny pro vyhledávání a záchranu osob (INSARAG) při OSN z Austrálie, Číny, Islandu, Belgie, Finska, Maďarska a Německa. Bodována je téměř stovka činností. Nesplnění jediného bodu z těchto požadavků znamená neudělení certifikace.

Náš USAR tým ale v rámci cvičení prokázal svojí nejvyšší připravenost a to, že právem patří do skupiny, kterou tvoří pouze 29 týmů z celého světa.

Český těžký USAR odřadu je složen z 69 osob. Toho je 56 příslušníků HZS hl. m. Prahy a HZS Moravskoslezského kraje, 1 statik, 2 lékaři z Úrazové nemocnice v Brně a 10 kynologů vlastnících atesty ministerstva vnitra. Příslušníci HZS ČR jsou do odřadu vybíráni na základě zdravotní a psychické způsobilosti, jsou předem očkováni proti nakažlivým nemocím a odborně připravováni. K dalším požadavkům patří znalosti cizích jazyků, velitelské funkce a odborná specializace.

Hlavním úkolem USAR odřadu je vyhledání, vyproštění a prvotní ošetření osob uvězněných v sutinách objektů, zřícených následkem přírodních katastrof, nehod či úmyslného jednání. USAR odřad je způsobilý k vyhledávání s pomocí vyhledávacích psů a vyhledávací techniky, k vyzvednutí těžkých nákladů, k prořezávání železobetonu a ocelových konstrukcí, k záchraně s využitím lan, ke stavbě vzpěr a k odhalování i izolaci nebezpečných materiálů. Cílem USAR operací je zachránit co největší počet lidí v co nejkratším čase a zároveň minimalizovat riziko pro záchranáře.

Poslední zásahy USAR odřadu v ČR

  • 4. 9. 2014 – Zřícení rekonstruovaného mostu ve Vilémov u Havlíčkova Brodu
  • 5. 2. 2014 – Výbuch plynu a požár rodinného domu v Martinově u Ostravy
  • 15. 9. 2013 – Výbuch plynu a zřícení dvou bytů v Šumbarku u Havířova
  • 29. 4. 2013 – Výbuch plynu a částečné zřícení budov v Divadelní ulici na Praze 1
  • 17. 2. 2013 – Výbuch plynu a požár bytového domu ve Frenštátu pod Radhoštěm

Zahraniční mise českého USAR odřadu

  • 2015 Nepál (pouze logistická část týmu)
  • 2005 Pákistán (pouze logistická část týmu)
  • 2003 Irán
  • 1999 Turecko
Foto: Aleš Šenkýř
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Sdílet